Učitelia z Litvy, Bulharska a Portugalska strávili týždeň na Základnej škole na Lazaretskej ulici. Zúčastňovali sa vyučovania a absolvovali aj výlet do Banskej Štiavnice. „Bol to veľmi pedagogický týždeň,“ hovorí Antonio Martinho z portugalského mesta Leira. Aj keď ho viac prekvapil piatkový sneh v Bratislave ako náš školský systém.
„Páči sa mi najmä, aký vzťah je u vás medzi učiteľom a žiakom – bližší, rodinnejší ako v našich školách,“ hovorí. Klebetu, že v Portugalsku rodičia deťom vyberajú školu podľa toho, aká je úroveň jej kuchyne, nepotvrdil. „Samozrejme, aj kuchyňa je dôležitá, ale u nás sa rodičia veľmi zaujímajú o systém vzdelávania a projekty, ktoré škola ponúka.“
Slovenské školstvo má problémy s nedostatkom mladých učiteľov. Pre malý zárobok, ktorý je spojený s týmto povolaním, si radšej mladí pedagógovia vyberajú iné profesie. „U nás máme celkom odlišnú situáciu – učiteľské povolanie je veľmi populárne. Tri štvrtiny učiteľov v Litve sú v súčasnosti mladí ľudia,“ hovorí Renalda Tumeniene z Vilniusu. Finančné problémy škôl rieši podľa nej mnohokrát dobrovoľný sponzoring zo strany rodičov. „Nemám pocit, že by som bola zle platená a navyše v rámci rôznych medzinárodných projektov na školách môžem veľa cestovať,“ dodala Renalda.
„V porovnaní s inými profesiami sú učitelia v Portugalsku dobre platení. Máme však v krajine 25-tisíc nezamestnaných učiteľov,“ reagoval Antonio.
Po „výmene“ učiteľov si spriatelené školy plánujú vymeniť navzájom skupiny žiakov. Projekt sa realizuje s podporou Európskeho spoločenstva v rámci projektu Sokrates.