ná verejnosti zadarmo, rovnako ako prehliadka modelov. Tá sa bude konať od siedmej večer. Program bude rôznorodý, súťažiť sa bude v štyroch kategóriách – voľná odevná tvorba, konfekčná tvorba, scénická a módna tvorba, obuv a módne doplnky. O akcii sme sa porozprávali s riaditeľom súťaže ĽUBOMÍROM HERSTEKOM.
Najviac modelov je v kategórii voľnej tvorby. Odrážajú súčasné módne trendy?
„Vo voľnej kategórii sa autori idú vyšantiť. Síce je to na určitú tému, ale o trendoch nemožno hovoriť. Návrhári potrebujú voľnosť, vymýšľajú, tvoria, majú svoje vízie. Jasné, že trendy pozorujú, ale porota a ďalší odborníci vidia, keď je niečo okopírované z časopisov. Tieto modely sú často, nechcem použiť výraz „nenositeľné“, lebo všetko, čo sa dá obliecť, sa dá aj nosiť, ale sú skôr nepoužiteľné. Súťažiaci môžu použiť ako materiál všetko od juty, čo je vrecovina, po papier, noviny. Tu ide o myšlienku, nie o model, ktorý budeme predávať.“
Vraj ohľadom módy platí – všetko tu už bolo. Čím ešte môžu mladí tvorcovia prekvapiť?
„Pred tromi rokmi sme tu videli kolekciu Otcova kravata – sukne a všetko možné vytvorené z kravát. Potom s tým prišiel Gaultier, myšlienku mohol dostať od niekoho, kto bol na regionálnej súťaži. Chcel by som, aby naši návrhári išli našou cestou. Prečo sa do módy nedostane napríklad detvianska košeľa, chlapi s holým pupkom? Keď Francúzi dostali do módy žabó, tiež sa nad tým každý najprv zasmial. Bolo by dobre, keby aj náš malý národ prerazil.“
Je dôležité, aké vzdelanie majú mladí tvorcovia módy za sebou?
„Toto nie je súťaž škôl. Pre nás nie je podstatné, z akej školy súťažiaci príde, nech je aj z gymnázia, ak má talent. S prihláškou posielajú len opis kolekcie, ktorú budú predvádzať, čo je jedna veta alebo básnička – ich námet. Modely donesú až deň pred súťažou. Potom ich predvedú pred porotou vo svojej choreografii na svojich manekýnkach. To je to, čo ich školy neučia – urobiť svoju vlastnú prehliadku.“
Čím bude táto prehliadka špecifická?
„Okrem niekoľkých úvodných slov sa nebude rozprávať. Bude to vlastne také divadlo – hudba, svetlo, a každý nech sa do toho vžíva.“
ELA NAHÁLKOVÁ