Bratislava má 21 cintorínov, ktoré sa oddá navštíviť nielen pre výnimočnú atmosféru počas Pamiatky zosnulých. Svoj pokoj tu našlo mnoho významných osobností. Tri historické cintoríny a náhrobné kamene s nápismi v slovenčine, nemčine a maďarčine slúžia aj ako svedectvo multietnickej minulosti Bratislavy. Spojenie sochárskych a kamenárskych diel známych majstrov a pokoj pod klenbami starých stromov je aj výnimočným miestom pre oddych. Cintorín pri Kozej bráne
Bol založený v roku 1783, pôvodne Evanjelický cintorín na dnešnej Šulekovej ulici. Čiastočne nahrádzal Michalský cintorín, ktorý býval na mieste trinitárskeho kostola na Hurbanovom námestí. Pozoruhodné sú náhrobné pomníky sochára Alojza Rigeleho patriace Dr. Kankovi alebo rodine Grünerbergovcov. Terénna úprava cintorína na jednotlivé vrstvy je na mnohých miestach zvýraznená podpornými kamennými múrmi.
Ondrejský cintorín
Historický cintorín na Ulici 29. augusta, obľúbené miesto prechádzok Bratislavčanov, bol otvorený v roku 1784. Pôvodný Staroondrejský cintorín sa nachádzal na Heydukovej ulici.
Architektonicky neprehliadnuteľné sú opäť diela Alojza Rigeleho, ale aj novogotická kaplnka svätého Ondreja z roku 1861 od I. Feiglera mladšieho.
Z významných osobností bratislavského života tu možno nájsť hrob archivára Johanna Nepomuka Batku, dramatika Fera Urbánka, lekára a politika Vavra Šrobára, fotografa Eduarda Kozicza a staviteľa prvého bratislavského vežiaka Manderlu.
Slávičie údolie
Jeden z najväčších bratislavských cintorínov sa nachádza na Starých gruntoch v Mlynskej doline. Odpočívajú tu výtvarník Janko Alexy, skladateľ Ján Cikker, hokejová legenda Vladimír Dzurilla, spisovateľka Margita Figuli, výtvarník Vincent Hložník, herec Mikuláš Huba, básnik Ján Kostra, herec Jozef Kroner, spisovatelia Vladimír Mináč, Fraňo Kráľ a Milo Urban, hokejista Dušan Pašek. Siedmeho novembra uplynie 11 rokov od tragickej smrti Alexandra Dubčeka. Miesto jeho posledného odpočinku sa nachádza pri vchode do cintorína.
Pamätník Chatama Sofera
Hrobka významného učenca a rabína Moše Šreibera je dôležitým pútnickým miestom pre tisíce židov z celého sveta. Otvorili ho v roku 2002 pri príležitosti 240. výročia narodenia Chatama Sofera. Hrobka sa nachádza v priestore najstaršieho bratislavského židovského cintorína, ktorý bol zničený počas druhej svetovej vojny v dôsledku stavby tunela. Zachovalo sa len 26 hrobov rabínskeho okrsku.
Všetkých 21 bratislavských cintorínov vrátane troch historických spravuje pohrebná služba mesta Bratislavy Marianum. Zabezpečuje starostlivosť o zeleň, oplotenie, komunikácie a o domy smútku. Počas sviatku zosnulých má Marianum na cintorínoch zvýšený počet pracovníkov, ktorí sa starajú o poriadok a čistotu.
Otváracie hodiny na cintorínoch sú od 7.00 do 18.00, od 25. októbra do 21.00 a počas zimných mesiacov do 17.00. Na cintorínoch je zakázané bicyklovať a korčuľovať sa, vodiť psy. Je možné požičať si za poplatok náradie na povrchovú úpravu hrobu. Vstup s vozidlom do priestoru pohrebiska je platený, pre držiteľov preukazu ZŤP, ZPS zdarma. V Urnovom háji Krematória nie je dovolené prevádzať úpravu mimo epitafnej dosky a chodiť po trávniku.