a Pezinok - ktorí sú minoritnými akcionármi spoločnosti, ide o politickú nomináciu na úkor odbornosti.
V novej dozornej rade bude päť zástupcov hlavného mesta, ďalej traja zástupcovia zamestnancov a súčasný nominant Fondu národného majetku Peter Huňor, rada je teda bez zástupcov iných miest.
Mesto Bratislava v spoločnosti vlastní 59% akcií. Podľa primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského urobila Bratislava tento krok preto, aby spoločnosť začala konečne fungovať. Doteraz jej chod totiž brzdil práve vidiek - minoritní akcionári. Kvôli nim sa ešte v septembri predčasne skončilo prvé valné zhromaždenie, keď nesúhlasili so zmenou stanov. „Prvoradou úlohou je zabezpečiť dodávku vody do domácností, nemôžme strpieť, ak niekto bude blokovať chod spoločnosti,“ dodal Ďurkovský. Tvrdenie šiestich primátorov, že nominácia členov dozornej rady je politická, rozhodne popiera. „Sú medzi nimi odborníci, ktorí už majú skúsenosti s vodou,“ povedal Ďurkovský, ktorý je tiež pôvodne vodohospodár.
Nová dozorná rada plánuje v čo najkratšom čase vymeniť aj súčasné predstavenstvo. Novými členmi dozornej rady sa stali primátor Andrej Ďurkovský, Boris Šramko, Milan Cílek, Stanislav Fialík a Branislav Hochel.
Bratislavská vodárenská spoločnosť patrí medzi najlukratívnejšie vodárenské podniky na Slovensku a je predmetom záujmu viacerých medzinárodných vodárenských spoločností. Medzi uchádzačmi o vstup do prevádzkovej dcéry by mali byť francúzske koncerny Vivendi Water, Ondeo, britský Anglian Water, nemecké spoločnosti Aqua Mundo a Berlinwasser International, americký Bechtel či firma Thames Water, ktorá patrí nemeckému koncernu RWE. Ďurkovský dodal, že v Bratislave sa zatiaľ o vstup do prevádzky zaujímali dvaja investori. V súčasnosti o predaji akcií mesto neuvažuje, tomuto zámeru musí predchádzať hĺbkový audit. K prípadnému zámeru vidieka predávať akcie Ďurkovský podotkol, že Bratislava bude proti.
Autor: INGRID DROZDÍKOVÁ