V Bratislave ide o polikliniky v Karlovej Vsi a v Petržalke, ktoré prebral Bratislavský samosprávny kraj. Dodnes nie sú definitívne doriešené dve polikliniky – Ružinov a Tehelná.
Podľa správy, ktorú pred dvoma mesiacmi mali poslanci kraja, dlh polikliniky v Karlovej Vsi narástol až v prvých mesiacoch tohto roka na sumu asi 770-tisíc. V horšej situácii je poklinika v Petržalke, ktorej dlh je viac ako 17 miliónov korún.
Dôvodmi, prečo únia žiada urýchlené riešenie, sú hrozba exekúcie a narastajúce dlhy. „Zadlženosť nemocníc stúpa, veritelia sa ozývajú a uplatňujú si nároky. Nehovoriac o tom, že s odkladaním tohto problému stúpa aj penále. Dlh by mal vyrovnať štát,“ povedal generálny sekretár únie Marián Minarovič.
Úniu súri problém riešiť aj platnosť zákona o majetku obcí a VÚC. Zákon totiž vstúpi do platnosti od začiatku roka 2004 a dá právo samospráve nakladať s majetkom, ktorý získala od štátu, v tomto prípade s budovami nemocníc.
Potom sa uvažuje o prenájme priestorov na komerčnejšie účely. O budovy či časti budov v prípade exekúcie však samospráva môže prísť a na jej pleciach zostane iba finančne náročné zabezpečenie prevádzky nemocníc. Menším mestám hrozí, že prídu aj o ďalší mestský majetok.
Preto ako alternatívu únia od vlády žiada garanciu, aby na majetok miest nebola uplatnená exekúcia za dlhy nemocníc, ktoré vznikli pred 1. januárom 2003.
O tejto téme predstavitelia únie už rokovali s ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom, chystajú stretnutie s ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom a s ministrom financií Ivanom Miklošom. Hoci konkrétne prísľuby únia zatiaľ nemá, Minarovič verí, že do nového roka sa všetko vyrieši.
INGRID DROZDÍKOVÁ