
História hradu
Prvá zmienka o hrade Pajštún je z 13. storočia, keď bol založený ako pohraničná pevnosť s funkciou ochrany severozápadných hraníc uhorského štátu. Hrad bol postupne dostavovaný. K jeho najstarším častiam patria veža a palác, ktoré boli v 15. storočí prestavané. V 16. storočí bol vybudovaný nový pevnostný systém s mohutným rondelom a delovými pozíciami. V 17. storočí prešiel hrad barokovou prestavbou, odborníci by našli na objekte aj neskororenesančné prvky. Do začiatku 19. storočia bol hrad obývaný, pričom v roku 1810 ho zničili napoleonské vojská a odvtedy je v ruinách.
Okolité obce Bratislavy sú vhodným východiskovým bodom viacerých zaujímavých vychádzok. Jeden z turistických cieľov vidno už pri výjazde z Bratislavy na juhozápadnej strane Malých Karpát – hrad Pajštún.
Začiatok turistického výstupu je na námestí obce Borinka. Trasa vedie chodníkom označeným červenou turistickou značkou. Po takmer 45 minútovom stúpaní sa naskytne pohľad na dnešnú podobu zrúcaniny hradu.
Zrúcanina hradu Pajštún je prístupná aj z iných obcí: pekná trasa vedie zo Záhorskej Bystrice po modrej značke do Marianky a odtiaľ po červenej do Borinky. Celá túra trvá 1,5 hodiny. Asi najkrajšia, ale aj najdlhšia cesta vedie na Pajštún z Rače popri kúpalisku Zbojníčka na Medené Hámre, odtiaľ smerom na Kozlisko a na Pajštún. Trasa sa dá prejsť za necelých 5 hodín, prechádza viacerými turisticky značenými chodníkmi, preto je vhodné si vziať zo sebou aj turistickú mapu.
Dnes sa návštevníkom hradu naskytne pohľad na stredoveký hrad so zvyškami hradných budov okolo ústredného nádvoria, ktoré je prekryté násypom z poškodených murív, najsúvislejšie je obvodové murivo palácov a opevnení vstavaných do masívu hradného brala.
Pajštún je nielen cieľom turistiky chtivých Bratislavčanov, ale aj známy cieľ lezcov s možnosťou nájsť množstvo lezeckých ciest. Na nádvorí zrúcaniny sa dá príjemne posedieť a pokochať sa pohľadom na Záhorskú nížinu či Pezinské a Devínske Karpaty. Za priaznivého počasia je možné dovidieť až na alpské hrebene. STROM ŽIVOTA
www.stromzivota.sk