
V areáli Bratislavského hradu rekonštruujú strechu budovy Slovenskej národnej rady pri Mikulášskej bráne. Rekonštrukcia bude ukončená do konca októbra. Vymieňa sa tepelná izolácia na povale a robí sa nové oplechovanie strechy. Rekonštrukčné práce budú stáť takmer štyri milióny korún. Práce realizuje Výpusta, s. r. o., Bratislava.
FOTO SME – PAVOL MAJER
Viac ako tridsať pripomienok odznelo na včerajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva k materiálu, ktorý hovoril o prioritách rozvoja mesta. Poslanci k tomuto bodu diskutovali vyše hodiny, každý chcel priložiť novú prioritu. Medzi návrhmi odzneli aj také ako zlepšenie správania psíčkarov, regulácia prostitúcie alebo analýza možného vstupu mesta do klubu Slovan.
Väčšina nových návrhov do základného materiálu, ktorý predkladal primátor Andrej Ďurkovský, neprešla, časť z nich si primátor osvojil. Po dlhej diskusii bol problém orientovať sa v tom, čo vlastne poslanci idú schvaľovať.
Podľa predsedu klubu KDH Pavla Baxu poslanci vedia, čo schválili. „Sme si vedomí toho, že v takom množstve by sa mohli nachádzať skryté rozpory, koncepcia je však konzistentná.“
Základné priority rozvoja sa rozdelili do štyroch oblastí – doprava, bývanie, bezpečnosť a rozvoj mesta, na zastupiteľstve pribudlo ešte školstvo. Investície do konkrétnych akcií, ktoré materiál obsahoval, sa pohybovali na úrovni deviatich miliárd korún (mesto ročne hospodári s desiatimi miliardami korún). Je jasné, že mesto z vlastných zdrojov tieto akcie neutiahne.
„Vedenie mesta bude hľadať peniaze na realizáciu priorít, môže sa stať, že na konci volebného obdobia všetky nebudú splnené,“ dodal Ďurkovský. Počíta sa so zdrojmi z Európskej únie, s pomocou súkromnej sféry. Úver zatiaľ do úvahy nepripadá. Podľa zákona o rozpočtových pravidlách si Bratislava už ďalší väčší úver nemôže dovoliť.
Do oblasti dopravy by sa v rokoch 2004 až 2006 podľa materiálu malo investovať viac ako sedem miliárd korún, do oblasti bezpečnosti by malo ísť 71 miliónov, na bývanie 621 miliónov a do rozvoja mesta 491 miliónov korún.
Do priorít mesta sa dostala aj rekonštrukcia Kremeľskej ulice v Devíne. Poslanec Juraj Šterbatý sa ju snažil navrhnúť ešte v rozpočte na tento rok, vtedy jeho návrh neprešiel. Ide o investíciu 35 miliónov korún do dobudovania kanalizácie na Kremeľskej ulici. Súčasný stav je taký, že polovica ulice ju má, polovica nie. Odkanalizovanie Devína sa začalo už pred 10 rokmi.