Dňa 26. septembra som si prečítala článok Verejný priestor sa ľahšie spravuje zákazmi. Článok sa týka vodenia a držania psov. Skutočnosti, ktoré viedli k zavedeniu informačného systému k vodeniu psov a pravidiel držania psov v mestskej časti Nové Mesto, sa diametrálne odlišujú od názorov autorky článku.
Obce majú povinnosti, ale aj práva na zavedenie pravidiel držby psov na jej území. V meste žije v prvom rade človek a i keď pes je jeho najlepší priateľ, mesto nie je jeho prirodzeným prostredím.
Zo zákona, tak aj z nariadenia mestskej časti vyplýva, že obec môže všeobecne záväzným nariadením vymedziť miesta, kde je voľný pohyb psa a vstup s ním zakázaný. Takéto miesta musia byť viditeľne označené. Túto možnosť mestská časť privítala a využila. Dôvodom boli skúsenosti z iných miest, ale aj skúsenosti občanov z našej mestskej časti. Spôsob označenia, ktorý sme zvolili, je síce ojedinelý. Vymedzené miesta je však nutné označiť a naším cieľom bolo chrániť „nepsíčkarov“ pri ich voľnom pohybe. Označenie chodníkov nápismi a vnútroblokovej zelene značkami je primerané. Zavedením tohoto systému nám išlo o bezpečné chodníky a plochy, kde sa často hrávajú deti.
Mylná je takisto predstava autorky, že jediným miestom voľného pohybu je okolie Mladej Gardy. Voľné miesta pohybu sú všade tam, kde sú umiestnené zberné nádoby na psie exkrementy a zároveň všetky ostatné miesta, ktoré nie sú označené zákazom.
V súčasnosti je na území 25 kusov zberných nádob na psie exkrementy a v septembri miestna rada odporučila schváliť poslancom peniaze na nákup ďalších nádob. Obsah košov sa každodenne vyprázdňuje pracovníkmi firmy oprávnenej na nakladanie s daným odpadom. Zároveň sa každý deň dopĺňajú aj vrecúška na priamy zber psích exkrementov. Náklady na zber psích exkrementov budú v budúcom roku viac ako dvojnásobné oproti finančným prostriedkom, ktoré získajú z poplatkov za psa.
Takže konštatovanie, že radšej píšeme na chodníky nápisy so zákazmi, ako by sme umiestnili nádoby na psie exkrementy na verejných priestranstvách, nie je seriózne.
Ing. Miriam Kámhiyehová, vedúca referátu životného prostredia Miestneho úradu Bratislava-Nové Mesto
Ad.: Komu vlastne patrí les
Reakcia na list pána Sováka z 25. septembra.
Lokalita Malý Slavín, ktorá sa nachádza na území v našej správe, je v tesnej blízkosti s lesmi obhospodarovanými Lesmi SR, š. p. Z vášho textu nie je možné určiť, ktoré územie vo vás vyvolalo pohoršenie.
Účelové komunikácie (lesné cesty a zvážnice) slúžiace lesnému hospodárstvu na sprístupňovanie lesných porastov pre odvoz dreva, prepravu osôb a materiálu (napr. sadenice pre zalesňovanie) a zabezpečenie protipožiarnej ochrany lesov, si návštevníci lesa radi zamieňajú za chodníky a cyklotrasy. Takéto využívanie existujúcej dopravnej siete je z našej strany plne akceptované. Lesné cesty potrebujeme na naplnenie ich základného účelu.
Keďže územie v správe Mestských lesov v Bratislave je súčasťou Bratislavského lesného parku, na svoje náklady pravidelne udržiavame a opravujeme lesné cesty, aby boli schodné, napríklad aj pre cyklistov. Nemám žiadne informácie, že by niektorý úsek lesných ciest využívaný cyklistami bol v takom „katastrofálnom“ stave, ako opisujete. Ak však máte poznatky o nezjazdnosti úsekov ciest, môžete nás kontaktovať.
V zmysle zákona je každý užívateľ lesa povinný les obhospodarovať podľa Lesného hospodárskeho plánu. Plán určuje aj maximálne možné množstvo dreva, ktoré môže užívateľ lesa v obnovných ťažbách vyťažiť. Keďže les rastie a starne nielen v odľahlých častiach, musí sa jeho obnova riešiť aj v blízkosti rekreačných plôch a chodníkov. Pri obnovných ťažbách vznikajú plochy určené na zalesnenie. Tie treba zalesniť do dvoch rokov a do nasledujúcich piatich rokov vytvoriť „zabezpečený mladý porast“, teda taký, ktorý už nie je potrebné dopĺňať.
Výrubom stromov pri obnove lesa nevznikajú žiadne právne možnosti na získanie stavebnej parcely. Postup ako „odkrojiť z lesa“ na stavebné účely je podstatne zložitejší a samotný výrub stromov sa vykonáva ako posledný až po nadobudnutí právoplatnosti všetkých príslušných rozhodnutí.
Mestské lesy v blízkosti lokality Malý Slavín nevykonávajú žiadnu obnovnú ťažbu holorubným spôsobom. Najbližšia obnova sa vykonávala podrastovým hospodárskym spôsob v lokalite Klapkove studničky.
Ing. Drahomír Vorlíček, technik pre lesoparkovú činnosť v Mestských lesoch v Bratislave
Ad.: Oplagátovaný Rubens
Na rozdiel od pána Pirmana a jeho tvrdenia v liste uverejnenom 25. septembra by som nové vedenie Bratislavy pochválila za početnú kvetinovú výzdobu nádvoria Primaciálneho paláca. Konečne to nie je prázdna a fádna plocha. Veľmi pekné sú aj kvetináče, o ktorých som si myslela, že sú terakotové.
Pán Pirman nemá asi o čom písať. Mne i mojim známym sa Primaciálne námestie i nádvorie páči. Podľa nás nie je „oplagátovaným Rubensom“, ale perlou Bratislavy. Takto by malo byť vyzdobené celé centrum.
Kvety prinášajú radosť nielen pre oči, ale i pre dušu. Ale aj kvety chcú pekne bývať. Preto nechápem ľudí, ktorí vyhodia veľké peniaze za stromy alebo kvety, ale sú lakomí kúpiť pekné kvetináče. Radšej tie čierne obalia slamou. To pán Pirman nevidí a nekritizuje?
Mária Krajčovičová
Redakcia si vyhradzuje právo podľa potreby listy krátiť. Nepodpísané listy neuverejňujeme.