
Motívom víkendového stretnutia na Základnej škole na Sokolíkovej ulici v Dúbravke bola výmena skúsenosti z práce s mládežou. Účastníci si mohli vybrať z rozmanitých akcií, ktoré prebiehali paralelne.
FOTO SME – PAVOL MAJER
V priestoroch Základnej školy na Sokolíkovej ulici v Dúbravke sa uplynulý víkend uskutočnila veľká výmena skúseností. Akcia, ktorej história siaha do roku 1989, bola určená pre vedúcich detských a mládežníckych kolektívov, aby si navzájom vymenili svoje skúsenosti, rady a zážitky pri práci s mladými.
„Musíme deti začať počúvať a klásť im otázky, aby sme vedeli, čo vlastne chcú. Je najvyšší čas. Ja osobne sa zasadím o to, aby sme mladým dali priestor a potrebné financie,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ľubo Roman, ktorý mal nad akciou patronát. „Vytvoríme za Auparkom mládežnícke centrum, ktoré sa bude o priestor starať, bude ho prevádzkovať a tak Aupark ušetrí svoj personál,“ povedal a sľúbil, že sa čo najskôr stretne s majiteľmi Auparku. Keby plánovaný projekt vyšiel, uvažuje neskôr aj o Poluse.
V ponuke prednášok, seminárov a dielní sa objavili aj témy ako národy sveta, hviezdna obloha, výučba country tancov, feng shui či psychológia. Viac ako 250 účastníkov si tak mohlo vybrať podľa svojho záujmu z rozmanitých akcií, ktoré prebiehali paralelne vo viacerých učebniach.
Na konferencii sa zúčastnil aj vedúci krajinskej mládežníckej organizácie Josef Hollos, ktorý prišiel porozprávať o tom, aký majú systém práce s mladými v susednej Viedni. „Mesto má 23 mestských častí a v každej existuje navlas rovnaký systém. Všetky úrovne práce s mladými sú navzájom prepojené do jednej veľkej siete,“ vysvetlil Hollos.
„Spolupráca s mládežníckymi organizáciami nie je v Bratislave koordinovaná. Je asi na úrovni platonickej lásky,“ porovnal situáciu v Bratislave námestník primátora Štefan Holčík.
MARÍNA DOBOŠOVÁ