
Dračí hrádok je vzdialený dva kilometre od obce Borinka a približne desať kilometrov od Záhorskej Bystrice.
z rímskych čias. Zrejme mal slúžiť na ochranu cesty cez Malé Karpaty z Jura do Borinky.
Areál hrádku sa skladá z dvoch častí, vyvýšenín rozdielnych rozmerov (širokých 15 – 20 m a dlhých 112 – 115 m) oddelených do skaly vytesanou priekopou. Centrom hrádku bola na jednej z vyvýšenín mohutná veža. Bežný návštevník si všimne predovšetkým pozostatky hlavnej veže medzi listnatými stromami. Ostatné časti sa stratili pod nánosmi vekov.
S históriou Dračieho hrádku je to poriadne zamotané, nie je celkom jasné, kedy vznikol a taktiež ho významom zatieňuje neďaleký Pajštún, v súvislosti s ktorým sa hrádok v historických prameňoch spomína najčastejšie. S Dračím hrádkom sa v niektorých prameňoch spája názov tzv. dračieho rádu, ktorý založil v roku 1408 kráľ Žigmund Luxemburský ako združenie najmocnejších a najvplyvnejších osobností vtedajšieho Uhorska. Ďalší stotožňujú Dračí hrádok s objektom Drach – kugel schols z rytiny z roku 1563, na ktorej je zachytená korunovácia cisára Maximiliána II. v Bratislave. Oba predpoklady majú v radoch historikov svojich zástupcov aj odporcov. Faktom však ostáva, že niekedy v 15. storočí bol hrádok zničený požiarom, pravdepodobne počas husitských vpádov na západné Slovensko.
STROM ŽIVOTA, WWW.STROMZIVOTA.SK
Na Dračí hrádok sa dostanete z Borinky z autobusovej zastávky po červenej značke cez hrad Pajštún smerom na Kozlisko a odtiaľ po žltej značke smerom na Medené Hámre. Z Borinky je trasa dlhá dva kilometre. Prístup je možný aj z Rače po modrej alebo zelenej značke smerom na Medené Hámre a pod Dračím hrádkom treba prejsť na žltú značku smerom na Pajštún, kde po cca 10 minútach chôdze nájdete odbočku – významovú značku k hrádku. Trasa z Pajštúna je vhodná aj pre cyklistov, opačný smer odporúčame len naozaj fyzicky zdatným.