Na lyžovačku do Mojtína prišli vo februári deti zo Základnej školy na Lazaretskej ulici v Bratislave a deti z družobnej školy v Nemecku. Po prvej noci museli z chaty, ktorú zachvátil požiar, utiecť. Do niekoľkostupňového mrazu vybehli 13- a 14-ročné deti bosé a v pyžamách. Zhoreli im všetky osobné veci vrátane dokladov.
Správu o výsledku prešetrovania požiaru škola nedávno dostala z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne. V správe sa konštatuje, že požiar spôsobili veci uložené na akumulačných kachliach v izbe detí.
Riaditeľka školy Eva Šestáková spochybňuje obvinenie žiakov z nedbalosti. „Žiaci boli poučení a učitelia pred večierkou izby prekontrolovali,“ hovorí Šestáková.
Jeden z nemeckých žiakov sa pokúsil požiar uhasiť, avšak hasiaci prístroj nefungoval. Oheň zničil dve drevené podlažia, z chaty zostalo iba murované prízemie. Škoda bola vyčíslená na päť miliónov korún. Chata už raz horela pred desiatimi rokmi.
„Dcérka mala so sebou novú vežu, lyže, fotoaparát, mobil. No hlavne, že sa nikomu nič nestalo,“ zareagoval vtedy jeden z otcov čakajúcich pred školou na príchod autobusu s deťmi.
„Časom sme sa spamätali zo šoku a zdalo sa nám nespravodlivé, že by nám nikto nemal nahradiť aspoň čiastočne veci, o ktoré sme tam prišli. Už len lyžiarsky výstroj je drahý,“ hovorí dnes jedna z učiteliek, účastníčka zájazdu.
Lyžiarsky zájazd vybavovala cestovná kancelária Slniečko. „Poistenie sme si však vybavili len proti úrazu a v prípade, keby deti spôsobili škodu. Batožinu sme poistenú nemali, lebo tá sa dá poistiť celkovo len do sumy 5000 korún,“ dodáva učiteľka.
Cestovná kancelária vrátila po požiari deťom peniaze za zvyšok pobytu. Škola čakala na výsledok vyšetrovania. Po čase učitelia kontaktovali majiteľov chaty a obrátili sa na nich so žiadosťou o náhradu škody. „Majitelia odpísali, že lehota na uplatnenie práva na náhradu škody už vypršala. Podľa Občianskeho zákonníka právo na náhradu škody sa v takomto prípade musí uplatniť najneskôr do 15 dní ústne alebo písomne. „Ústne si žiadali náhradu škody učitelia u prevádzkovateľa hneď po požiari, to by sme však museli dokazovať a žiadať súdnou cestou. Na to nemáme peniaze,“ hovorí riaditeľka.
„Výsledkom vyšetrovania sa nič nemení na tom, že za škodu aj v prípade, že ju zavinili sami žiaci, zodpovedá prevádzkovateľ, iba ak by na súde dokázal, že ku škode by prišlo aj za iných okolností,“ hovorí právnik Vladimír Pirošík.
Škola, žiaci ani učitelia sa však súdiť nechystajú. Poradili im nemeckí kolegovia. Tí už majú škody nahradené. „Nárokovali si náhradu v rámci poistenia domácnosti. Poistenie proti poškodeniu majetku sa totiž vzťahuje aj na to, ak majetok poškodíte mimo nej,“ dodala učiteľka. JANA PARKROVÁ