
Vo vodnom slalome existujú dva typy bránok, zelené pretekár prekonáva v smere jazdy, červené v opačnom.

Tréningový bazén rýchlostných kanoistov v Komárne.
Prinášame siedmy diel servisných informácií o možnostiach prihlásiť deti na šport, tentoraz do klubov venujúcich sa vodáckym športom. V ďalších častiach sa budeme venovať gymnastike a atletike.
V súčasnosti slovenský šport žije aj z úspechov dosiahnutých na vode najmä zásluhou slalomárov a rýchlostných kanoistov. Michal Martikán či bratia Hochschornerovci majú z divokej vody po olympijskom zlate, štvorica Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Bača prináša z vrcholných svetových podujatí jedno zlato za druhým.
Jedinečným miestom pre rozvoj vodáctva na Slovensku je Areál vodných športov pri Čunove, ktorý slúži okrem vodného slalomu aj raftingu. Pri zahlásení sa do ktoréhokoľvek slalomárskeho či raftingového klubu nastáva možnosť trénovať v tomto náročnom vodnom kanáli. Okrem organizovaných klubových tréningov existuje možnosť vyskúšať si rafting aj ako zábavu, ktorá jednotlivca vyjde približne na tisícku.
Základný rozdiel medzi raftingom a ostatnými vodáckymi športmi je okrem člnov aj v histórii. Na hypalonových a nitrilonových člnoch určených pre rafting sa jazdí len niekoľko rokov, zatiaľ čo veslovanie a všetky kanoistické disciplíny majú už vybudovanú tradíciu. Raftové kluby sa doslova „rozmnožili“. Je ich takmer tridsať a zväčša majú len okolo desať členov zameraných na pretekanie, zatiaľ čo veslárske a kanoistické oddiely majú omnoho vyššiu účastnícku základňu, je ich výrazne menej a funguje v nich koncepcia prípravy mládeže. Ich úlohou je udržiavať lodenice a tým pádom si nárokujú aj na dotácie od zväzu. Rafting si na tom nezakladá.
Veslovanie sa od kanoistiky odlišuje v smere jazdy a v spôsobe narábania s veslom resp. pádlom. Veslár sedí v protismere jazdy, cúva. Veslo sa od pádla líši tým, že je upevnené na loďke a funguje na princípe páky. Pádlo je voľné. Dôležitou súčasťou veslovania sú nohy, lebo na rozdiel od kanoistov ich veslár pri pohybe po hladine využíva. V kanoistike sú dôležité len ruky a trup.
Prvý veslársky klub bol v Bratislave založený v roku 1862. Volal sa Bratislavský veslársky klub a hneď o rok usporiadal prvé preteky so štartom pod Devínom. Neskôr sa pretransformoval do Slovenského veslárskeho klubu, ktorý funguje dodnes a berie aj nových mladých členov. Najväčšiu mládežnícku základňu má v súčasnosti Slávia STU, ktorá má výborné tréningové podmienky na Zlatých pieskoch. Slávia Filozof vzhľadom k majetkovým problémom s lodenicou v Karlovej Vsi sa odsťahovala do Šintavy, kde trénuje aj jej člen Ľuboš Podstupka, známy slovenský reprezentant.
KAROL SVOZIL
FOTO SME – PAVOL MAJER
RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA
S pádlovaním na pokojnej vode sa začína od 10 rokov, v podstate ide o všeobecnú prípravu – behanie, futbal a hry. Zároveň sa učia základy pádlovania, proces je rýchly. Dieťa najprv sedí na stoličke a pádluje nasucho, už za jeden deň je schopné ísť do vody.
Slávia UK – 0905 696 965
Tatran Karlova Ves – 44 37 32 38
Športový klub polície – 62 25 00 76
KRK Vinohrady – 65 42 42 30
Dunajčík – 62 25 01 41
AŠK Inter – 44 37 10 25
Dunajklub Kamzík – 62 25 00 51
Slávia MFF – 65 42 36 62
VESLOVANIEVeslovanie si žiada vek nad 12 rokov. Objavujú sa aj individuálne schopnejšie deti, ale tento šport je vekovo posunutý. Prihlásiť sa môžu aj chlapci alebo dievčatá s vyššou váhou, dôležitá je výška a robustnosť. Dieťa nemusí byť ani športovo založené, aby vo veslovaní dokázalo vynikať.
Slovenský veslársky klub – 62 31 13 34
Slávia STU – 0905 736 553
RAFTINGPre malé deti sa neodporúča. Je to ťažký nebezpečný šport. Ak chce dieťa niekedy v živote raftovať, najskôr musí absolvovať vodácke základy zamerané iným smerom. Niektoré kluby pestujú aj takzvaný vodácky viacboj, deti sa naučia pádlovať, patrí sem aj plávanie, beh a streľba zo vzduchovky. Vo väčšine prípadov však ide už o prežitok. Najskôr v 16-tich až 17-tich rokoch sa začína s raftingom. Do raftingových oddielov prichádzajú plavci, rýchlostní kanoisti, slalomári, ktorí prešli tréningom v žiackych a dorasteneckých družstvách, ale nedosiahli tam uspokojivé výsledky. V Bratislave je takmer 30 klubov, ktoré sa v drvivej väčšine mládeži nevenujú. Špeciálna koncepcia čisto raftingovej prípravy pre deti neexistuje. Rafteri totiž v skoršom veku začínajú s ostatnými vodáckymi disciplínami. Zoznam klubov vrátane kontaktov sa nachádza na www.rafting.sk.VODNÝ SLALOM A ZJAZD
Dieťa zväčša začína v 7. alebo 8. roku. Sprvoti ide o prípravu aj na rovnej vode a na suchu, je dôležité naučiť sa vodácke základy. Jazdí sa na kanojkách, pramiciach, deti sa naučia pádlovať. V lete sa tréningy dopĺňajú bicyklovaním. Zimná príprava pozostáva z bežeckého lyžovania, plávania a cvičenia v telocvični vrátane posilňovne.
Slávia UK – Malodunajská 17 (R. Bárta)
ŠK MFI – 64 36 50 82, 0903 174 349
Športový klub polície
– 62 31 22 66, 0905 673 480
VODNÉ PÓLO
S vodným pólom môže začať chlapec či dievča v 6. až 10. roku. Potom sa hrá už aj súťažne. So zaujímavou novinkou prichádza Slávia UK, ktorá trénuje na Pasienkoch. Do svojich radov pozýva všetky bývalé plavkyne od 15 do 30 rokov. Doteraz totiž ženská liga bola bez bratislavského klubu, kedysi sa bratislavskému ženskému vodnému pólu venovali v Slovane. Od januára má Slávia pri dostatku hráčok v pláne vstúpiť do najvyššej súťaže. Na Dlhých dieloch navyše zakladajú v rámci Karloveského športového klubu nový vodnopólový oddiel pre chlapcov i dievčatá, tréningy budú prebiehať na Základnej škole A. Dubčeka, s ktorou Slávia UK spolupracuje.
Slávia UK – 0905 353 038
Karloveský športový klub – 0903 146 306