
Členovia združenia v Poluse predvádzali svoje zručnosti – sochárstvo, vyšívanie, paličkovanie, maľovanie či výrobu oštiepkov.
Zviditeľniť epileptikov sa podujalo Združenie občanov Slovenska postihnutých epilepsiou AURA. „Ľudia sa nemusia epileptikov báť. Sú to normálni ľudia, integrovaní do spoločnosti. Keď postihnutý správne užíva lieky, dá sa s tým žiť,“ povedal nám predseda združenia Jozef Vrátil. V nákupnom centre Polus pripravilo združenie výstavu ľudí postihnutých epilepsiou, kto potreboval radu, k dispozícii boli odborní lekári.
Podľa Vrátila majú mnohí voči epileptikom stále predsudky, a preto sa chorí uzatvárajú do seba. Jedenásťročná Miška mala svoj prvý záchvat v štyroch rokoch, dnes ich má denne. „Z epilepsie nemám strach,“ odpovedala na otázku.
„Kto má podozrenie – mal viac ako jeden záchvat – mal by sa dať vyšetriť neurológom,“ odporučil Vrátil. Epilepsiu totiž možno získať aj v neskoršom veku, napríklad úrazom alebo prílišným stresom. Treba však vedieť, ako na záchvat reagovať. Pri malom záchvate, tzv. AURE človek často iba znehybnie, záchvat môže prejsť aj postojačky a trvá pár sekúnd. Pri veľkom môže postihnutý aj spadnúť. „Keď ľudia vidia na ulici niekoho ležať, myslia si, že je to opilec. V každom prípade treba zachovať pokoj, v kŕči nevyťahovať jazyk a ležiaceho prevrátiť nabok. Ak záchvat trvá dlhšie, zavolajte lekára,“ poradil Vrátil.
Na Slovensku je približne 50 000 ľudí postihnutých epilepsiou, ročne pribúda 2500 pacientov, z toho 700 detí.
DOROTA KRÁKOVÁ