Kly prehistorického mamuta, ktorý sa Bratislavou preháňal asi pred 20-tisíc rokmi, v týchto dňoch náhodne našli neďaleko zoologickej záhrady v Mlynskej doline pri stavbe diaľničného tunela. Podobný objav sa naposledy podaril robotníkom v júli minulého roku, keď v Colorade vykopali 5,4 metra dlhý mamutí kel.
Bratislavský unikátny nález sa podaril študentom paleontológie, ktorých do miesta výkopových prác priviedla zvedavosť. Tak objavili kly a časti kostí prehistorického veľkého chlpatého slona, pravdepodobne z poslednej doby ľadovej, staršieho obdobia štvrtohôr – pleistocénu. Slovenské národné múzeum už stavebníka diaľnice požiadalo, aby v prácach nepokračoval. Práve do múzea by nájdené pozostatky mali poputovať. Kly sú prikryté igelitom, ktorý ich chráni pred dažďom.
„Podľa zákona sme museli práce zastaviť, na nález sa prídu pozrieť archeológovia, ktorí ho posúdia a povedia, čo ďalej. V každom prípade to znamená zdržanie a možné finančné škody. Podrobnejšie informácie ešte nemáme. Pokiaľ sa situácia vyrieši, môžeme stavebnú činnosť premiestniť na iný úsek,“ povedal za Slovenskú správu ciest, investora diaľnice, Peter Gandl, námestník generálneho riaditeľa pre investičnú prípravu a výstavbu.
Odborníci však dúfajú, že sa Mlynská dolina stane miestom ďalších objavov. Pod zemou totiž ešte môže byť väčšia časť kostry mamuta. „Môže sa stať, že práce sa zastavia a rok tu bude prebiehať archeologický výskum. V zmluve s financujúcou bankou je odvolávka na platné zákony nášho štátu,“ odpovedal Gandl na otázku, či dlhšie zdržanie nespôsobí problémy s financujúcou japonskou bankou JBIC.
Mamuty žili počas posledných 100 000 rokov v Európe, Amerike a Ázii.
Ich vyhynutie sa spája s koncom poslednej doby ľadovej, ale aj s intenzívnou loveckou záľubou človeka.
INGRID DROZDÍKOVÁ,
tasr