
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
com člne, má dve možnosti. Môže sa zaregistrovať na Zväze vodáctva a raftingu Slovenskej republiky s vyhliadkou súťaženia na majstrovstvách Slovenska alebo vyskúšať si rafting v rámci zábavy.
Zväz v rámci celého Slovenska zastrešuje 54 klubov s 793 členmi, sídli v Petržalke na Wolkrovej 4. V prípade záujmu o registráciu treba zostaviť šesťčlenné družstvo, resp. dostaviť sa na zväz alebo zavolať a vedúci klubov podajú podrobné informácie.
Do Čunova je možné prísť aj osobne, tréningy zväz organizuje v pondelok a stredu od 16.30 do 19.00 a v sobotu od 11.00 do 14.00. Bližšie informácie sú na: www.rafting.sk alebo na telefónnych číslach 62 24 40 68 a 0903 457 074 (sekretár zväzu Tomáš Lángh).
Pre záujemcov o tento šport sú v Čunove vyhradené aj hodiny pre verejnosť. Väčšia skupina by sa mala ohlásiť vopred, existuje možnosť prísť na zväz a odtiaľ záujemcov na kanál privezú. S jednou osobou býva problém so zaradením do posádky.
Čln vedie vajda. Každému členovi posádky požičajú neoprén, topánky, vestu, prilbu a pádlo. Jednotlivca vyjde raftingová zábava na približne 1000 korún, existujú skupinové úľavy. Platí sa buď faktúrou, alebo v hotovosti. Čas strávený v kanáli je ľubovoľný, zväčša v ňom každý vydrží okolo dvoch hodín, v lete aj dlhšie.
KAROL SVOZIL
Rafting vznikol koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia v USA, keď armáda vyradila gumené člny. Tento mladý šport sa ihneď uchytil aj v Austrálii a na Novom Zélande. V Európe naberá na popularite už desať rokov. Rafteri čisto gumené člny postupne zamenili za hypalonové a nitrilonové. Skladajú sa z troch až piatich vrstiev, stredná je z textilu.