
Zbierku starého umenia galérie mesta Bratislavy tvoria maliarske a sochárske diela od obdobia gotiky (najstaršie dielo v galérii je socha Vajnorskej madony, okolo roku 1320) do konca 19. storočia až po neskorogotické obdobie. Najpočetnejšie sú diela stredoeurópskej proveniencie s dôrazom na bratislavský okruh z obdobia baroka a 19. storočia. Zo slovenských galérií má GMB najucelenejšiu zbierku z tvorby dvoch bratislavských sochárov, Viktora Tilgnera, Jána Fadrusza a maliara Eduarda Majscha.
Okrem týchto diel je v zbierke kolekcia talianskeho maliarstva zo 16. – 18. storočia, holandského a flámskeho maliarstva 17. a 18. storočia a jednotlivé maliarske diela iných európskych krajín 17. – 19. storočia.
Len nedávno otvorená výstava Socha slobody sa nachádza na druhom poschodí.
Predstavuje zbierku dobových fotografií ako dokumentáciu z reštauračných prác na soche. Jedenásť albumínových fotografií, ktoré si môžu návštevníci prehliadnuť do 26. októbra, je z 19. storočia.
Tretie poschodie tiež do 26. októbra patrí fotografiám. Svoj Návrat predstavuje Markéta Othová, víťazka Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2002.
Najzaujímavejšiu časť zbierky 20. storočia tvoria výtvarné diela z rokov 1900 – 1970. Nachádza sa tu reprezentatívny prehľad tvorby slovenských výtvarníkov a uhorských umelcov žijúcich na Slovensku až po súčasnosť.
Pálfyho palác na Panskej 19 má románsko-gotické základy a klasicistickú fasádu. Galéria ho na prezentáciu umeleckých zbierok využíva od roku 1988.
Palác bol zrekonštruovaný, a pritom aj archeologicky preskúmaný v 80-tych rokoch. Výsledkom výskumu boli nálezy keltského osídlenia a nálezy zo slovanského obdobia na území hlavného mesta.
Tieto nálezy návštevníkom približuje stála expozícia Stopy „keltskej“ Bratislavy vo svetle archeologických nálezov a kovolejárska dielňa a mincovňa v suteréne paláca.
V suteréne 26. novembra vystavuje tiež mladá výtvarníčka Pavlína Fichta Čierna. Videoprojekcie (na snímke) pod názvom Traja muži na život si získali aj porotu prestížnej súťaže Oskára Čepana.