
FOTO – PAVOL FUNTÁL, INTERNET, ARCHÍV
Aktivity detí vo voľnom čase by mali viesť k regenerácii síl a zároveň k ich všestrannému rozvoju. Z tohto hľadiska je najideálnejším vyplnením voľného času pohybová aktivita, ktorá je prirodzenou potrebou dieťaťa. Na popredné miesto v rebríčku by sa určite dostalo plávanie.
Poloplavec je horší ako neplavec
Už v antike platilo, že kto nevie plávať, patrí k nevzdelaným ľudom. Plávanie je jedna z mála aktivít, ktoré sa dajú robiť už od narodenia a do vysokého veku. Mnohým deťom nerobí problémy, ale niektorí ľudia sa nenaučia plávať celý život.
O pozitívnych účinkoch plávania sa hovorí veľa, ale napriek osvete plavecká spôsobilosť klesá. Podľa výskumov je to skôr problém menších miest. V Bratislave je dostatok klubov (uvádzame ich v tabuľke), ktoré organizujú počas roka prípravky pre predškolský a školský vek. V nich sa deti naučia plávať, pokračovať môžu aj na vrcholovej úrovni.
Ak sa rodičia rozhodnú, že dieťa naučia plávať sami, mali by to urobiť na sto percent. Poloplavec je horší ako neplavec. Neplavec totiž do vody nepôjde, poloplavec áno a môže sa dostať do rizika.
Odborníci považujú za plavca človeka, ktorý zvládne súvisle aspoň 200 metrov bez známok únavy a vyčerpania. Zvolený plavecký spôsob nemusí byť technicky bezchybný, aj tempo môže byť ľubovoľné. Navyše musí vedieť plávať aspoň pár metrov pod vodou a vedieť skočiť do vody z vyvýšeného miesta.
Synchronizované plávanie je drina
Okrem vrcholového plávania sa možno prihlásiť na synchronizované plávanie. Tu sa pracuje s dievčatami vo veku okolo šesť rokov, ale prihlásiť sa môžu aj staršie.
Dôležité je, aby už vedeli plávať, predchádzajúca gymnastická (prípadne baletná) príprava je len výhodou. Samotný tréning prebieha vo vode i na suchu. Vo vode sa počas prvého roka učia alebo zdokonaľujú plavecké štýly (prsia, kraul, znak) a začína sa so základnými prvkami synchronizovaného plávania.
V telocvični sa dievčatá venujú gymnastickej príprave a učia sa prvky, ktoré neskôr prenesú do bazéna. Učia sa aj tzv. „plutvovanie“. Je to špeciálny pohyb rúk, vďaka ktorému sa akvabela udrží na hladine.
Záujem dievčat o tento šport nie je malý, ale keď zistia, aký tvrdý je tréning, odchádzajú. Problém sa kluby snažia riešiť tak, že zaraďujú dievčatá najprv do krúžkov synchronizovaného plávania, aby sa s ním dobre oboznámili. V prípade, že sa rozhodnú pokračovať, zaradia ich do súťažného družstva.
Plutvové plávanie je pre dobrodružné povahy
Na plutvové plávanie sa hodí dieťa s dobrodružnou povahou. Začína sa zvyčajne v šiestich rokoch. Jeho základom je laminátová monoplutva, do ktorej sa zasunú obe nohy. Plavec sa pohybuje vpred podobným štýlom ako pri motýliku (napodobňuje vlnenie delfína), no nepoužíva ruky. Tie sú vystreté pred hlavou. Rozlišujeme dve hlavné kategórie disciplín – podvodné a hladinové. Medzi podvodné patrí 50 metrov na jeden nádych a 100, 400 a 800 metrov s dýchacím prístrojom. Hladinové disciplíny sa plávajú s dýchacou trubicou na vzdialenosti od 100 do 800 metrov. Jedna časť tela alebo výstroja musí byť vždy nad hladinou.
V dvoch bratislavských kluboch Žralok a Neptún dieťa najprv prejde zdokonaľovacím výcvikom a postupne sa učí aj základy potápania. Tie sa mu zídu aj mimo vrcholového športu, ale neskôr ich môže využiť aj v rôznych ďalších potápačských športoch či v exotickom podhladinovom rugby. Venujú sa mu v klube 1. PHRK Bratislava.
PRIPRAVIL PROKOP SLOVÁČEK