
Vysychajúce Biskupické rameno.
V úvodnej časti článku je uvedené, citujeme: „Ani na jednej zo stránok (myslí sa webová stránka Internetu) sa však nepíše, že dielo v skutočnosti nefunguje.“ Slovnaft, a. s., zásadne nezverejňuje nepravdivé informácie, to znamená, že nezverejnil ani to, že dielo Zavodnenie Biskupického ramena nefunguje.
Zavodňovanie Biskupického ramena zabezpečuje Slovnaft nepretržite a otázka množstva vody, ktoré sa do ramena prepúšťa, je technický problém. Aj súčasné množstvá vody, ktoré sa dostávajú do Biskupického ramena cca 30 l.s-1 výrazne prispeli pri odstránení následkov deficitu vlahy, ktorý pretrváva v poslednom letnom období. Z tohto pohľadu považujeme kritiku Slovnaftu za tento pozitívny čin, ktorým je prepúšťanie vody do ramena, za nekorektnú.
Na druhej strane je potrebné poznamenať, že Slovnaft nezanedbal riešenie tohto problému. V mesiaci september sa konalo rokovanie, na ktorom zainteresované zložky posúdili jednotlivé varianty technického riešenia, ktoré zabezpečia zvýšenie množstva vody odvádzanej do ramena na úroveň efektívneho množstva, ktoré vyšpecifikuje riešiteľ. Tieto konkrétne aktivity Slovnaftu sú v článku ironicky komentované ako, citujeme: „Nevyhovujúci stav v zásobovaní Biskupického ramena vodou vraj podnik rieši.“
Slovnaft v prvom rade vždy dôsledne analyzuje vzniknuté problémy, spolupracuje pri ich riešení s odbornými subjektmi a následne zabezpečuje realizáciu optimálnych návrhov tak, aby dosiahol vysokú efektívnosť realizovaných riešení.
V rámci hydraulickej ochrany máme zabezpečený monitoring podzemných vôd územia podniku a priľahlých oblastí na ploche cca 100 km2. Ochranu podzemných vôd Žitného ostrova a monitoring kvality podzemných vôd zabezpečujú pre Slovnaft firmy Geotest Bratislava, s. r. o., a Geosan Bratislava, s. r. o., nepretržite od roku 1973 bez akýchkoľvek havarijných stavov alebo zhoršenia kvality podzemných vôd mimo územia podniku.
V článku je tiež prívodný kanál do Slovnaftu nesprávne označený ako závlahový, túto funkciu však nemá. Túto interpretáciu môže čitateľ pochopiť tak, že Slovnaft ohrozuje zavlažovací systém Žitného ostrova, čo nie je pravda. Jedinou funkciou tohto kanála je zabezpečenie vody pre potreby Slovnaftu.
Ľubomír Žitňan, hovorca Slovnaftu, a. s., Bratislava
Odborné stanovisko k článku
Ako nezávislý konzultant sa problémom zavodnenia Biskupického ramena zaoberám už niekoľko rokov. Ekologické dielo v Biskupickom ramene malo zabezpečiť optimalizáciu hydrologického režimu vôd v priľahlej rezervácii ostrova Kopáč s cieľom zlepšiť stav jej unikátnej stromovej vegetácie. Do ramena sa malo privádzať potrebné množstvo vody a zabezpečiť dostatočné vzdutie hladiny v zmysle existujúceho prevádzkového poriadku.
Netreba hovoriť o nutnosti systematického monitoringu vyvolaných zmien, ich vplyvu na stav stromovej vegetácie a priebežného hodnotenia dosiahnutých výsledkov. Ak by sa toto všetko realizovalo a ak by boli aj pozitívne výsledky, mohli by kompetentní oprávnene tvrdiť, že dielo funguje a že prispieva k zlepšeniu stavu okolitého prostredia.
Toto však dnes nikto tvrdiť nemôže. Totiž to jediné, čo sa od dokončenia diela realizuje, je, že Slovnaft, a. s., prepúšťa do ramena časť svojich vôd – v množstvách hlboko pod minimálnu požadovanú úroveň. Navyše bez náležitého vzdutia hladiny v ramene, bez priebežnej odbornej koordinácie a, mimochodom, aj bez rozhodnutia príslušného vodohospodárskeho orgánu. To je príliš málo na to, aby mohlo byť dielo považované za fungujúce alebo dokonca prispievajúce k zlepšeniu stavu prostredia!
A výsledky? Žiadne sa neprezentujú, nie je čo prezentovať. Jediným rukolapným faktom je, že hladiny podzemných vôd v oblasti horného Žitného ostrova postupne klesajú – podľa pozorovaní Geotestu (ale aj iných) predstavuje tento pokles v oblasti Kopáča za roky 1997 – 2001 takmer pol metra! Tento nepriaznivý trend, ktorý ani dotácia Biskupického ramena citeľnejšie nenarušila, je dôsledkom zanášania (kolmatácie) dna Hrušovskej zdrže VD Gabčíkovo. Preto sa Povodie Dunaja snaží presadiť zámer využiť Biskupické rameno na privádzanie dunajskej vody do zavlažovacích kanálov horného Žitného ostrova. Je len logické, že ide o dôležitejšiu prioritu, akou by bola ďalšia investícia do neperspektívneho ekologického diela – veď zámer predpokladá jeho likvidáciu. Kým sa teda táto kľúčová otázka nedorieši, sotva možno vyhlásenia kompetentných o pripravovaných opatreniach brať vážne.
Biskupické rameno opäť vysychá. Namiesto toho, aby ním voda pretekala, vteká doň „zhora“ aj „zdola“ a kdesi v prostriedku sa stráca. „Spodný“ prítok vody do ramena „funguje“ na úkor výdatnosti priesakového kanála VD Gabčíkovo, ktorý napája dva dôležité zavlažovacie kanály horného Žitného ostrova. To sú preukázateľné fakty.
Šesť rokov je dosť dlhý čas na to, aby dielo konečne „šliapalo“. Lebo v hre nie je len Kopáč, ale aj otázky opodstatnenosti 12-miliónovej investície, marenia 30-ročného úsilia nadšencov a tiež serióznosti prístupu tých, ktorí toto úsilie pred šiestimi rokmi zavŕšili.
RNDr. Peter Vyskočil