nedisponuje divadelným priestorom európskeho formátu.“ Rozhodnutie o novostavbe však prekračuje rámec ministerstva, preto Chmel predpokladá, že vláda v tejto veci urýchlene prijme zásadné rozhodnutie.
Podľa odborných analýz pracovísk ministerstva je vraj dokončenie stavby jediným možným riešením. Taká jasná však budúcnosť stavby divadla zrejme nebude. Na úplné dokončenie národnej kultúrnej ustanovizne žiadalo ministerstvo 821 miliónov korún. Suma zahŕňala aj dovybavenie divadla potrebnou technikou. Zredukovaná požiadavka ministerstva potom znela na 560 miliónov, ale ani tie nedostane.
„Rezort kultúry nie je pri výške svojho rozpočtu v žiadnom prípade schopný sanovať dostavbu z vlastných zdrojov,“ konštatoval minister Chmel.
A keďže sa dostavbu divadla nepodarilo včleniť ani medzi prioritné projekty vlády, pokúša sa ministerstvo nájsť alternatívne riešenie.
Nezaoberá sa predajom budovy – a ani o žiadnom záujemcovi nevie, ale hľadá investora. Momentálne rokuje s magistrátom a Úradom Bratislavského samosprávneho kraja. Chmel chce nájsť investora, ktorý by zachoval funkciu, na akú je stavba určená. Nanajvýš si vie predstaviť, že by budova slúžila ako divadelno-konferenčné centrum. „Bolo by lepšie, keby téma novostavby Slovenského národného divadla bola predmetom celospoločenského záujmu,“ podotkol Chmel. Ale, bohužiaľ, ľudí táto téma „málo irituje“.
MILADA ČECHOVÁ
Stavba divadla sa začala v roku 1986, pôvodný rozpočet 874 miliónov Kčs stúpol na dnešné takmer 3,3 miliardy Sk. Po roku 1989 sa budova chápala ako tolerované dedičstvo komunizmu. O dokončení stavby sa rozhodlo v roku 1998. Za posledných päť rokov sa investovalo 1,8 miliardy korún.
Stavba je však nedofinancovaná, jej dokončenie sa predlžuje a predražuje. Aj pozastavenie výstavby a zakonzervovanie súčasného stavu budovy si vyžiada až do 140 miliónov korún.