
FOTO SME - MAREK MICHALÍK
presťahovaných kliník tvrdia, že sú na novom spokojní. Medzi zamestancami v hlavnom objekte nemocnice na Mickiewiczovej ulici stále panuje nedôvera voči transformácii aj k vlastnému riaditeľovi. Hovorí sa o hroziacej privatizácii Fakultnej nemocnice a zániku inštitúcie, ktorej background tvorí silný odborný potenciál. Profesor PAVOL VARSÍK z I. neurologickej kliniky na Mickiewiczovej patrí medzi vyhľadávaných odborníkov a zároveň kritikov transformačného procesu. Podľa neho sa posledných desať rokov likviduje Lekárska fakulta Univerzity Komenského. Pred desiatimi rokmi sa totiž obmedzili finančné toky do Fakultnej nemocnice, čo sa odrazilo na stave objektov.
Napísali ste ministrovi Zajacovi otvorený list týkajúci sa možnej likvidácie Fakultnej nemocnice na Mickiewiczovej. Minister hneď reagoval.
„Na jednej strane nemusím so všetkým, čo povedal a napísal, súhlasiť, na druhej strane sa celý proces týkajúci sa FN stal transparentnejším a najmä po jeho vyhlásení v televízi zrejme i záväzným pre LFUK a celú našu verejnosť a navyše zvýšila sa transparentnosť celého procesu.“
Hovoríte iba za seba, alebo máte podporu kolegov?
„Pred štyrmi až piatimi rokmi po nastúpení profesora Šagáta do kresla ministra zdravotníctva sa vlastne začal boj o starú FN. Vypracoval som petíciu pre akademický senát lekárskej fakulty, ktorú podpísali prakticky všetci prednostovia FN a ktorá sa stala základom pre verejné oslovenie ministra Šagáta. Vtedy vznikli takmer nepokoje na pracoviskách starej FN a podporili nás i teoretické ústavy, ktoré boli s nami zajedno v tom, že lekárska fakulta prakticky nemôže existovať bez týchto pracovísk.“
Minister Zajac prisľúbil na rekonštrukciu nemocnice na Mickiewiczovej 80 miliónov korún. To je dobrá správa. Nie?
„Správa je to dobrá, peniaze na rekonštrukciu by mali stačiť. Niektoré kliniky by sa potom mohli vrátiť späť a nemocnica by sa stala kompletnou. Má výhodnú polohu.
Efektívnosť riadenia klesala preto, lebo satelity si vyžadovali svoj určitý modus riadenia. Keby všetky boli v jednom objekte, nároky na údržbu by sa podstatne znížili.
V časoch, keď docent Paškan prišiel s návrhom transformačného tímu, že v Bratislave treba zlikvidovať 1000 až 1500 lôžok, vznikol projekt rekonštrukcie FN. Ten predpokladá využitie časti záhrady.“
Prednostovia satelitných kliník sú však so sťahovaním zo starých priestorov spokojní. Možno sa nebudú chcieť vrátiť.
„Ak sa do starej budovy neinvestuje, chátra, a nová budova je jednoducho nová. Stará fakultná nemocnica však reprezentuje minulosť, dáva pocit bezpečnosti. Ľudia chodia k nám preto, lebo vedia, že reprezentujeme tradíciu. Argument, že budova hlavného areálu na Mickiewiczovej je stará a opotrebovaná, nie je zaujímavý. Londýn, Paríž, Edinburg alebo Lund majú univerzity a univerzitné nemocnice v budovách starých i 300 - 400 rokov, ale ich údržba a modernizácia zabezpečuje ich plnú funkčnosť.“
Môže presťahovanie satelitov obmedziť výuku na fakulte?
„Väčšia časť štúdia na LFUK sa odohráva u nás vo FN a napríklad v treťom ročníku prebieha výuka súčasne i na teoretických ústavoch, ktoré sú vzdialené skutočne iba niekoľko sto metrov od klinického areálu. Takže pre študentov je časovo i finančne náročnejšie presúvať sa na Kramáre, do Petržalky alebo do Ružinova. Pridružené areály na Zochovej a Hlbokej boli stále bližšie a v strede mesta. Navyše objekty v Petržalke i Ružinove neboli stavané pre výuku, chýbajú tam posluchárne a stážové priestory. V starej FN je päť posluchární, každá pre 200 poslucháčov.“
Vráťme sa k tzv. Paškanovej analýze, máte voľné lôžka?
„Voľné lôžka v podstate u nás neboli. Keď sa začalo o redukcii lôžok hovoriť, pýtali sa ma, prečo práve v starej fakultnej nemocnici, prečo sa má likvidovať práve pracovisko lekárskej fakulty. Nevedel som odpovedať.
Stará FN je známa na celom Slovensku ako zariadenie, kde sa obvykle diagnostické a terapeutické problémy z celého Slovenska doťahovali ako skrutky do poslednej otáčky, napr. iba neurologická klinika pri priemernom ročnom hospitalizovaní 1500 pacientov z celého Slovenska za posledných 30 rokov prijala takmer 50 000 pacientov.
Ani nápad zlikvidovať nemocnicu v Malackách nemal nič spoločné s transformáciou. Nedáva logiku, aby okresné mesto nemalo svoju nemocnicu a pacientov odtiaľ vozili do Petržalky.
Réžiu nemocnice neovplyňuje desať voľných lôžok, ale ceny energií a ako je vyťažená. Okrem toho sme jediná nesúkromná nemocnica v Starom Meste.“
Minister tvrdí, že aj na iných pracoviskách sú významné personálne a prístrojové kapacity.
„Áno i v iných nemocniciach existujú dobré a významné personálne kapacity, ale nikto ma nepresvedčí, že u nás nie je obsadenie silnejšie. Na našej klinike sú napríklad štyria profesori neurológie, jeden profesor je na Kramároch a v Ružinove a jeden na klinike v Martine, na I. internej klinike sú tiež štyria profesori. Za prvej ČSR prišli profesori z českých krajín a takí velikáni ako profesori Kostlivý, Chlumský, Netoušek. Stali sa základom novovzniknutej Komenského univerzity a LFUK. Za akademika Černáčka a neskôr bolo na našej klinike z jeho nasledovníkov inaugurovaných za posledných 30 - 40 rokov deväť univerzitných profesorov! O ostatných vedných disciplínach nehovorím.“
V súvislosti s transformáciou v zdravotníctve sa vytvorili realizačné tímy, ako vnímate ich fungovanie?
„Fungujú na politickej, nie na odbornej úrovni. Príliš zohľadňujú záujmy niektorých „skupiniek“, funguje lobizmus (napríklad „doškolovák“ proti LFUK). Čo je výhodnejšie? Stavať novú FN na „zelenej lúke“ v Petržalke, alebo rekonštruovať starú FN? My sme vedeli, že satelity znižujú efektivitu hospodárnosti riadenia a navrhovaná dostavba a rekonštrukcia mala práve tieto straty znížiť!“
Minister hovorí, že predstavujete svoj názor na základe dezinformácií?
„Opieram sa o to, čo považujem za fakty. Akademický senát LFUK má názory podobné, ak nie identické s mojimi. Na problém fakultnej nemocnice mám prosto iný uhol pohľadu ako pán minister. Súhlasím s ním, že problémy zdravotníctva nie sú objektom záujmu politických zoskupení ani koalície či opozície, a súhlasím s ním, že i reforma v zdravotníctve sa dá urobiť (len ešte sa nevie presne, ako).
Nesúhlasím však s ním, že názory občanov sa klonia na stranu reformy uskutočňovanej v súčasnosti (myslím si, že opak je pravdou), nesúhlasím ani s tým, že zatiaľ nestúpla úmrtnosť (to sa uvidí o rok), a samozrejme, nesúhlasím s myšlienkou, že u staršej generácie liečená i neliečená chrípka trvá sedem dní.
Rovnako mám iný názor na fungovanie pracovníkov fakúlt na klinických pracoviskách: sú platení rezortom školstva a 1/3 svojho úväzku pracujú v prospech rezortu zdravotníctva, ide o kvalitných pracovníkov, ktorí majú pozitívnu rolu vo zvyšovaní úrovne pracoviska.
Dialóg má vždy v sebe alternatívnosť názorov.“