
Takmer nič okrem niekoľkých letáčikov vylepených na múroch hlavnej stanice včera nepripomínalo celoštátny štrajk. Vlaky vyrážali bez meškania. FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
Inštitúcie sa do protestu zapojili formálneNa podporu požiadaviek odborov včera reagovali štrajkom aj podniky, školy či nemocnice v Bratislave. Odborári žiadajú zachovať tarifné odmeňovanie vo verejnom sektore, garanciu postupného zvyšovania minimálnej mzdy a zmierniť sociálne dopady na občanov pri zavádzaní reforiem v daňovej a dôchodkovej oblasti.
Na niektorých vysokých školách sa od 8.00 do 9.00 nekonali prednášky ani semináre. Do výstražného štrajku sa zapojili aj Univerzita Komenského, Slovenská technická univerzita a Ekonomická univerzita.
Štrajk podporili aj niektoré zdravotnícke zariadenia. Zdravotnícki pracovníci počas štrajku zabezpečovali len akútnu zdravotnú starostlivosť.
Polícia nezaregistrovala v súvislosti so štrajkom žiadne incidenty. Tentoraz nebola narušená ani plynulosť dopravy a premávky v meste. „Všimla som si, že ráno neboli na cestách zápchy. O štrajku som však nemala nijaké bližšie informácie,“ povedala Petra Zemaníková, ktorá pracuje v centre mesta.
Plynulá prevádzka hlavnej železničnej stanice včera ráno ani náznakom nepripomínala štrajk.Všetky vlaky prichádzali a odchádzali podľa grafikonu. V celom bratislavskom obvode bolo v smene 225 ľudí, štrajkovali štyria.
Menný zoznam všetkých pracovníkov, ktorí sa zapoja do hodinového štrajku odborárov, žiadal od vodičov Slovenskej autobusovej dopravy jej generálny riaditeľ. Podľa tvrdení samotných šoférov podniku im v prípade, že sa ich mená vyskytnú na zozname, hrozil postih na prémiách a nezaplatenie inkriminovanej hodiny. Na 15 minút zastavili na podporu štrajku výrobu aj vo Volkswagene.
(japa, tasr, sita)