
Technologická porucha vo výrobni polyetylénu v závode Slovnaft spôsobila v utorok o polnoci nehodu. Petržalčania mohli v tomto čase pozorovať červenú oblohu a počuť zvuky podobné výbuchu. Podľa hovorcu Slovnaftu Ľubomíra Žitňana to bola štandardná situácia, aká sa vyskytuje na linkách výroby polyetylénu, ktoré sú pod vysokým tlakom. Červenú žiaru spôsobila reakčná zmes, ktorá vyletela aj s potrubím do vzduchu, zapálila sa a zhorela. Uvoľnená tlaková vlna rozbila niekoľko desiatok okien na administratívnych budovách a skladoch Slovnaftu. Ako ešte Žitňan informoval, zásah hasičov nebol potrebný, nik nebol zranený.
FOTO PRE SME – JÁN BABIAR
Už niekoľko dní postáva na Kamennom námestí pred Tescom a na Poštovej ulici skupina žien. Zastavujú ľudí a ponúkajú vraj značkové parfumy Hugo Boss za 300 korún. Tomu, kto vyjednáva, zľavia na 200. Škatuľku vopred neotvárajú, na mieste sa nedá overiť výrobca, kupujúci si nemôže byť istý ani hygienickou bezchybnosťou výrobku.
Za posledné tri dni sa skupina žien rozšírila o mužov, pravdepodobne na ich ochranu. Asi pred mesiacom tie isté osoby ponúkali parfumy v staromestských reštauráciách.
„Cítim sa ako v Rumunsku, to je hrozné, čo si o nás pomyslia zahraniční turisti,“ povedala okolidúca, ktorú pouličné predavačky rozčúlili. Biznis sa im celkom darí, vždy sa nájdu ľudia, ktorých zláka nízka cena. V okolí nevidieť ani jedného policajta. Zdá sa, že ani polícia nemôže v tomto prípade robiť nič. „Mestská polícia v rámci svojich kapacitných možností, vysiela policajtov do tejto lokality, ale len sporadicky sa im podarí zistiť neoprávnený predaj. Je to z toho dôvodu, že predávajú tovar z ruky, bez zabratia verejného priestranstva, každá má pri sebe len jeden až dva kusy, ktoré pri spozorovaní uniformovanej osoby okamžite schovajú,“ informovala Eva Dohnalová, vedúca vnútorného oddelenia mestskej polície. Ako ešte dodala, pri kontrole sa preukážu aj oficiálnym dokladom o jeho kúpe s tvrdením, že si ho kúpili pre vlastnú potrebu. Občania, ktorí na tento nelegálny predaj upozornili, na polícii odmietajú svedčiť.
Podobné skúsenosti majú štátni policajti. „Bolo by vhodné, aby sa do tejto záležitosti zaangažovala aj Štátna obchodná inšpekcia a Štátny zdravotný ústav. Domnievam sa však, že by určitú snahu mal mať aj samotný obchodný dom prostredníctvom svojej bezpečnostnej služby,“ povedala Eva Dohnalová.
Ako nám povedal riaditeľ Inšpektorátu SOI pre Bratislavský kraj Opálka, obchodná inšpekcia v tomto prípade nemá žiadne právomoci.
Ani Štátny zdravotný ústav nemôže ovplyvniť predaj. „Aj keby zdravotný ústav vydal zákaz predaja výrobku, pretože je nevyhovujúci, ženy sa postavia na druhú stranu ulice, čo sa tým vyrieši?“ spýtala sa inšpektorka zo Štátneho zdravotného ústavu. Obaja si myslia, že riešenie majú v rukách policajti, mestskí aj štátni.
„Dovolím si tvrdiť, že pokiaľ by občania tento tovar nekupovali, predaj by sa okamžite skončil. Je iba na ich zvážení, či nie je vhodnejšie radšej kúpiť drahší parfum v značkovej predajni, ale so zárukou pravosti obsahu a kvality,“ dodala Dohnalová.
INGRID DROZDÍKOVÁ