
FOTO – INTERNET
Podstatou tohoto športu je simulovaná prestrelka družstiev. Ako munícia slúžia špeciálne guľôčky naplnené farbivom. Tie sa vystreľujú zo značkovačov, ktoré sú použiteľné výhradne pre tento šport. Ihrisko (v prírode alebo pod strechou) tvoria prekážky, ktoré slúžia zároveň aj ako kryty pre útočiacich bojovníkov. Na oboch koncoch ihriska sú domáce štartovacie méty, spoza ktorých sa vyráža do útoku. Prioritným cieľom nie je zasiahnutie protivníka (po zásahu je vyradený), ale ukoristenie vlajky zo súperovej štartovacej méty (existuje niekoľko druhov hier). Nestáva sa, aby bojovník neohlásil, že bol zasiahnutý. Veľmi prísne sa kontrolujú aj zbrane, aby všetci účastníci mali pri hre rovnaké podmienky. Výstroj (maska, rukavice, oblečenie) má klasický športový vzhľad.
Prvé vybavenie na paintball sa na Slovensko dostalo z Čiech v roku 1993. V roku 1998 sa uskutočnilo vôbec prvé kolo slovenskej ligy a začiatkom roku 1999 vznikol Slovenský paintballový zväz. Dynamický vývoj tohto športu sa však spomalil. Zrejme pre ekonomickú situáciu hráčov, lebo kompletné vybavenie nie je lacnou záležitosťou. Hoci napríklad v porovnaní s Rakúskom, kde už má svoju tradíciu, slovenský paintball príliš nezaostáva.
Na Slovensku existuje približne 25 klubov a tímov, ktoré sa líšia veľkosťou i dosiahnutými výsledkami. Ich najväčšia koncentrácia je v Bratislave. „Hrávame hlavne v okolitých lesoch, na pozemkoch a v opustených budovách. Vtedy dostáva hra ten správny náboj. Spodnou vekovou hranicou hráčov je vek 16 rokov, horná je neobmedzená. Paintball nám dáva všetko, čo aj ostatné bojové športy. Pohyb, vzrušenie i radosť z víťazstva. Časom sa z neho stáva životný štýl,“ povedal Igor Trávniček z bratislavského klubu Akčné športy a jeden z najlepších slovenských hráčov paintballu.
PROKOP SLOVÁČEK
Paintball si môžete zahrať už od 200 Sk (požičanie zbrane, masky a plynu, ktorí sa používa na pohon zbrane). Guľôčka stojí od jednej do dvoch korún. Hra je najzábavnejšou, ak sa jej zúčastní 10 až 20 hráčov. Minimálny počet hráčov, aby hra mala spád, je osem. Hrať sa dá v ľubovolnom oblečení. Ideálne je niečo staršie, vhodné do lesa. Pri paintballe je farba v guličke rozpustná vodou a jednoducho odstrániteľná. Žiadne stopy po vypratí na oblečení nezostávajú. Dôležitá je pevná obuv a hodia sa aj nejaké rukavice na ochranu dlaní a prstov pri plazení sa po zemi. Viac informácií o možnostiach zahrať si, nájdete napríklad na na www.paintball.sk alebo www.akcnesporty.sk, www.predators.sk, www.promotion.sk, alebo www, www.friend.sk.Japonskou odpoveďou na americký paintball je airsoft. Bojuje sa realistickými replikami skutočných zbraní, ktoré sa používajú v ozbrojených zložkách armády alebo polície na celom svete. Zjednodušene povedané, airsoftová zbraň je vzduchovka. Muníciou je plastová guľôčka. Vďaka nízkej hmotnosti zásah nie je nebezpečný, je iba bolestivý. Základnou ochrannou pomôckou sú iba ochranné okuliare, prípadne maska. Dá sa povedať, že airsoft za dva roky existencie dobehol vývoj paintballu na Slovensku a v súčasnosti existuje viac ako 30 klubov, tímov a jednotiek.