ochranári totiž spolu so zástupcami krajského a okresného úradu po obchôdzke areálov skonštatovali, že niektoré z nich zbytočne majú špeciálnu ochranu. Na stretnutí sa mali vyjasniť názory oboch strán a verejnosť sa mala dozvedieť, ktorých lokalít sa zmeny budú týkať. Ako však včera informoval Peter Krempaský, riaditeľ regionálnej správy ochrany prírody a krajiny, diskusia bola emotívna, psychicky náročná a nenašli v nej spoločné riešenia. „Zástupcovia mimovládnych organizácií prezentovali iný názor, ďalší postup budeme zvažovať,“ dodal Krempaský.
K návrhu rušenia chránených areálov viedla aj zmena zákona o ochrane prírody a krajiny. Ten zadefinoval chránený areál ako územie s biotopom európskeho alebo národného významu. „A toto kritérium staromestské areály nespĺňajú. Už podľa starého zákona v areáloch zanikol dôvod ochrany,“ dodal riaditeľ. Ako príklad uviedol Vešeleniho záhradu, v ktorej je okrem zelene parkovisko a ihrisko.
Ako povedala Eva Kocianová z Asociácie priemyslu a ochrany prírody, materiál, ktorý im štátni ochranári prezentovali, bol pripravený neodborne. Chýbalo v ňom veľa údajov, na základe ktorých by bolo zdôvodniteľné vyradenie areálov z kategórie chránených území.
Zrušiť chránené areály môže aj napriek nesúhlasu tretieho sektora krajský úrad, ten sa však zatiaľ k tomuto kroku nechystá. Mimovládne organizácie pripravujú stretnutie, na ktorom zaujmú stanovisko. INGRID DROZDÍKOVÁ