Práve oteplenie a slnečné dni zapríčinili zvýšený výskyt prízemného ozónu v ovzduší. Koncentrácia ozónu v ovzduší prekročila informačný hraničný prah. Upozorňujúci signál platí od štvrtka, keď namerané hodnoty tento prah vysoko prekročili.
„Tieto hodnoty sa vyskytovali aj počas leta, keďže jasné dni majú priamy súvis so zvýšeným výskytom. Tentoraz nás však trochu prekvapili. Mnohí už nepredpokladali, že sa tak výrazne oteplí,“ hovorí vedúci odboru kvality ovzdušia Ronchetti zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Predpokladá sa, že pri jasnom a polojasnom počasí, ktoré bude trvať aspoň do utorka, bude na Slovensku prekročený nielen informačný, ale aj výstražný hraničný prah ozónu. To môže mať nepriaznivý vplyv, pretože ozón má akútne aj chronické účinky na zdravie. Môže spôsobiť dráždenie očí, nosa, hrdla, u astmatikov môže vyvolať záchvaty a príznaky dráždenia dýchacích ciest. Chronické účinky sa môžu prejaviť pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu. Vtedy spôsobí ochorenia dýchacích ciest a pľúc či zmeny v zložení krvi.
„Zvýšený výskyt ozónu môže mať negatívny vplyv hlavne na citlivejších ľudí, napríklad na starších ľudí, deti alebo tehotné ženy, taktiež na osoby s dýchacími problémami, alergikov a astmatikov,“ tvrdí Ronchetti.
Podľa Ronchettiho sa však možno pred týmito nepriaznivými vplyvmi vyvarovať. Citlivejší ľudia by mali regulovať svoj pobyt vo vonkajšom prostredí, obmedziť väčšiu fyzickú námahu alebo športovanie.
Pracovníci meteorologického ústavu neodporúčajú v tomto období ani aktivity, ako sú natieranie, lepenie či fajčenie. Pri týchto činnostiach totiž dochádza k úniku iných škodlivín do ovzdušia.
(oba, tasr)