Alzheimerova demencia, ktorej svetový deň si pripomíname 21. septembra, predstavuje jeden z najvážnejších civilizačných problémov. Je to smrteľné a veľmi zákerné ochorenie. Jeho výskyt stúpa priam alarmujúco, pretože ľudí v poproduktívnom veku z roka na rok pribúda najmä vo veľkomestách.
Toto ochorenie pritom svojimi dôsledkami výrazne zasahuje nielen samotného postihnutého, ale i jeho rodinných príslušníkov. „Postihnutý vyžaduje sústavnú celodennú starostlivosť,“ hovorí gerontopsychiatrička MUDr. Izabela Mátéffy.
Najmä sociálne slabší majú problém umiestniť takýchto ľudí v domovoch dôchodcov, tie uprednostňujú sponzorov. Finančné možnosti väčšiny ľudí presahujú aj služby ADOS-iek, ktoré za hodinu opatrovania požadujú 80 až 120 korún. Poisťovne pritom opatrovanie nepreplácajú, dlhodobo si ho môžu dovoliť len solventní. Ostatní sa napokon musia vzdať svojej práce a napokon sa často aj sami stávajú psychiatrickými pacientmi.
Jediný denný stacionár na Slovensku, kde je možné pacienta s Alzheimerovou demenciou vodiť na určitý čas každý deň, je Centrum Memory, ktoré pred rokom otvorila nadácia Memory na Mlynarovičovej ulici 21 v Petržalke.
Alzheimerova demencia sa nedá zatiaľ vyliečiť, len spomaliť, najmä v prvých štádiách. Jej prejavy praktickí lekári však neraz označia za prirodzený dôsledok starnutia. A špecializovaných odborníkov - gerontopsychiatrov, ktorých možno na rozdiel od neurológov vyhľadať aj bez odporúčania obvodného lekára, je akútny nedostatok aj Bratislave. Na celom Slovensku je ich spolu len sedem, z toho v Bratislave viac ako polovica.
JANA MARTINKOVÁ