Medzi najdôležitejšie a doslova existenčné problémy Bratislavy patrí zabezpečenie jej ochrany pred povodňami. Minuloročný august potvrdil, že súčasný stav protipovodňových zábran ako-tak ochráni mesto len pred storočnou vodou. Len centimetre rozhodli o tom, že v Bratislave napokon nedošlo k podobnej dráme ako v Prahe.
Niet žiadnej záruky, že prebiehajúce klimatické zmeny nespôsobia v krátkom čase aj v Bratislave príval tisícročnej alebo dokonca 10-tisícročnej vody.
O ochrane pred 10-tisícročnou vodou však podľa informácie o priebehu protipovodňových opatrení na území mesta, ktorú na mestskom zastupiteľstve predniesol prednosta krajského úradu Bronislav Longauer, pri súčasných ekonomických možnostiach štátu a mesta reálne nemožno uvažovať. Pred tisícročnou vodou by však Bratislava mala byť chránená, dokonca na rozhodujúcej časti územia. Lenže nie je. V samotnom centre mesta sú areály, ktoré zaplavujú aj bežné povodne.
Povodie Dunaja po povodniach vykonalo obhliadku. Vyplýva z nej, že stav ochranných línií je rozdielny.
Lepšie je na tom pravý breh. Úsek od Starého mosta až po Čunovo a od hraničného priechodu Petržalka-Berg až po Aušpic by bol v zásade bezpečný aj pred tisícročnou vodou. Úsek od Starého mosta až po čističku odpadových vôd v Petržalke má aj podzemnú tesniacu clonu. Hrádzi Petržalka-Wolfsthal však chýba časť bezpečnostného prevýšenia.
Ale úsek medzi Novým a Starým mostom je na pravom brehu relatívne bezpečný len pred storočnou vodou. Chráni ho Viedenská cesta, nie však proti priesakovým vodám cez podložie hrádze.
Na ľavom brehu je to o poznanie horšie. Úsek medzi Novým a Starým mostom chráni len parapetný múrik, aj to nanajvýš pred storočnou vodou, pretože v jeho podloží i v konštrukcii sú defekty. Aj úsek medzi Mostom Lafranconi a Novým mostom chráni centrum pred zatopením len pri storočnej vode.
Najhoršie je na tom Devínska Nová Ves, Devín a úseky Devínska cesta a Karloveská zátoka až po Most Lafranconi. Sú bez akejkoľvek ochrannej línie.
Skúsenosti z minulého roka pritom ukázali, že vodné stavy sú na Dunaji za povodní vyššie, než s akými sa doteraz rátalo. Podľa aktualizovaného vládneho Programu protipovodňovej ochrany Slovenska do roku 2010, Bratislava potrebuje na svoju ochranu pred veľkou vodou 1,8 miliardy korún. Časť by mali poskytnúť fondy EÚ.
Alternatívne riešenia pre jednotlivé lokality sú už spracované. Vyberať ich bude samospráva po dohode so správcom toku. Niektoré riešenia sú však zatiaľ navrhnuté iba v štúdiách, ako napríklad na územie pozdĺž Devínskej cesty až po Karlovu Ves, a nemajú reálnu šancu na realizáciu.