
Oliver Hoppe vymyslel úplne nový druh písma pre nevidiacich. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Bratislavský rodák vynašiel písmo, ktoré možno výrazne zjednoduší čítanie kníh miliónom nevidiacich na celom svete. Oliver Hoppe totiž prišiel na úplne nový druh písma pre nevidiacich. „Bol som muzikantom v Nemecku, učil som deti v hudobnej škole a asi pred šiestimi rokmi som sa začal zaujímať, ako muzika pôsobí na slepých ľudí, ako ju vnímajú. Zároveň som chcel vedieť, ako používajú Brailovo písmo, ktoré pozostáva zo šiestich bodiek,“ začína rozprávať svoj príbeh pán Hoppe.
Pôvodné písmo sa mu zdalo príliš ťažké, preto ho chcel zjednodušiť. „Začal som tým, že som sa pokúšal vyradiť všetky negatívne veci ako dvojitý papier, bodky, ťažké knihy. Ja som nepoužil bodky, ktoré majú 0,2 milimetra a po viacerých použitiach sa znehodnocujú, pretláčajú sa na druhú stranu a môžu tak znemožniť správne prečítať text,“ pokračuje.
Oliver Hoppe vychádzal z toho, že nevidiaci poznajú abecedu a hodiny. Spojil tieto dve veci, urobil dierku do papiera, pridal k tomu šípku a otáčal ju v smere hodinových ručičiek. „Napríklad, keď je šípka na dvanástke, znamená to písmeno B. Pre čísla mám štvorce a pre písmená guľôčku. Zjednodušil som to v tom, že nemám šesť bodiek, ale iba jeden znak,“ odhaľuje podstatu svojho vynálezu. Testoval ho na ľuďoch, ktorí už poznajú Brailovo písmo. Po vyskúšaní mu povedali, že je to oveľa jednoduchšie.
„Samozrejme, že boli aj negatívne ohlasy. Vraj načo druhé písmo, keď už jedno máme. Ja som však nevidiacim dal možnosť rozhodnúť sa, ktoré písmo chcú používať. Teraz majú na výber. Na patentovom úrade boli z môjho vynálezu doslova nadšení. Hovorili, že to sa ešte za 170 rokov nikomu nepodarilo. Teraz hľadám sponzora, ktorý by financoval stroj, čo by písal knihy pre nevidiacich. Už som oslovil pár ľudí, ale ekonomická situácia asi nie je taká, aby si to mohli dovoliť.“ Ako Oliver Hoppe hovorí, už teraz má v hlave ďalšie štyri technické patenty.
MARÍNA DOBOŠOVÁ