
Otvorenými dlaňami bojovník ukazuje súperovi, že nemá zbraň a následným tlesknutím upútava na seba pozornosť bohov a zastrašuje súpera. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
V športovej hale Elán sa v sobotu vôbec po prvý raz v Bratislave predstavila japonská výprava sumistov, aby predviedla svoju šou zameranú na predstavenie tohoto bojového umenia. V krajine svojho vzniku je najsledovanejším a najdotovanejším športom. Vstupenky na profesionálne turnaje sú vypredané aj pol roka vopred.
Špeciálne pre túto príležitosť postavili v hale hlinené zápasisko (dohyó). Spotrebovalo sa naň takmer deväť ton špeciálnej keramickej hliny, ktorú pred podujatím museli poriadne utlačiť, aby bola dostatočne pevná. Nad zápasiskom zavesené strapce symbolizovali štyri ročné obdobia. Zelený otočený na východ znamenal jar, červený smerom na juh leto, biely smerom na západ jeseň a čierny smerom na sever zimu.
Dvadsaťdvačlenný tím študentov prestížnej Daitó Bunka Univerzity z Tokia predviedol základné cviky, tréningové zápasy, tance a piesne patriace k sumu, zazneli bojové bubny a pripravoval sa špeciálny ryžový koláč. Ku slovu sa dostali aj deti, ktoré mohli svoju silu predviesť v zápasoch podobných tomu Dávida s Goliášom. Aj v hale Elán vyhrávali slovenskí Dávidovia a japonskí Goliáši sa dobre zabávali.
Užasnutí diváci, ktorých prišlo do haly viac ako na prvoligový futbal, mali možnosť vidieť, že ťažkotonážni hostia nie sú neobratní. Napriek svojim kilogramom niektorí už pri rozcvičke dokázali urobiť takmer „špagát“ a v kruhovom zápasisku s priemerom 4,55 m tancovali ako baletky.
„Hmotnosť nie je rozhodujúca. Dôležitejšia je aj sila rúk a nôh a nízko položené ťažisko tela. Naviac, v amatérskom sume sú bojovníci rozdelení na váhové kategórie (už od 85 kg) a nemajú takú mohutnú postavu ako profesionáli,“ vysvetlil Michal Šándory z bratislavského klubu SC Bears Sumo, jediného špecializovaného klubu na Slovensku. Práve on spolu s Borisom Vojtekom zastupovali Slovensko v exhibičnom turnaji, ktorý bol vrcholom sobotňajšieho podujatia. Pravidlá sú jednoduché. Vytlač súpera z kruhu von. Boj trvá len niekoľko sekúnd a divák okamžite vie, kto zvíťazil.
Exhibícia bola súčasťou osláv 10. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Japonskom. Program osláv bude pokračovať až do konca novembra a informácie o ďalších podujatiach sa dozviete priamo na japonskom veľvyslanectve na Hlavnom námestí.
Nadváha bojovníkov ženám nevadí

V športovej hale Elán sa v sobotu uskutočnila vôbec prvá exhibícia sumo v Bratislave. Dvadsaťdvačlenný tím študentov prestížnej Daitó Bunka Univerzity z Tokia predviedol základné cviky, tréningové zápasy, tance a piesne patriace k sumu, a uskutočnil sa exhibičný turnaj, v ktorom sa predstavili aj dvaja slovenskí sumisti. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Sumo je najstarším japonským bojovým umením. Pôvodný názov bol sumai (zrážka alebo stretnutie). Bojovalo sa v ňom na život a na smrť. Boli povolené všetky druhy úderov a kopov. V modernom sume sú povolené len údery otvorenou dlaňou, vytláčanie a podmetacie techniky.
Jediným odevom sumistu, pravda, ak sa ním vôbec dá nazvať, je mawashi. Je to 10 až 13 m dlhý a asi 50 cm široký kus plátna. Balenie do mawashi je prvým z rituálov, ktorých je v sumo veľa. Všetko čo rikishi (bojovníci) robia, má svoje opodstatnenie. Napríklad široké drepy a silné dupnutie pred zápasom vyháňa zlých duchov a ukazuje, že všetko zlé patrí do zeme. Soľ, ktorú bojovník rozhadzuje pred súbojom, očisťuje zápasisko od všetkého zlého a zároveň má aj dezinfekčný účinok. Otvorenými dlaňami ukazuje súperovi, že nemá zbraň a tlesknutím upútava na seba pozornosť bohov a zastrašuje súpera.
V Japonsku je asi 60 špičkových profesionálov. Nosia špeciálne účesy a sú považovaní za bohov. Hoci majú silnú nadváhu, točia sa okolo nich najkrajšie ženy, majú najlepšie miesta v reštauráciách a zjedia dvakrát viac ako bežní ľudia. Yokozuna (veľmajster) je najvyššia hodnosť v sume. Nemôže klesnúť do nižšej kategórie, ale ak už nie je schopný dosahovať dobré výsledky, musí svoju kariéru ukončiť. Titul mu ostáva. Odobrať mu ho môžu, iba ak sa previní voči etike či slušnému správaniu. (slo)