Ako v známej krajine Stredozem z kultového románu J. R. Tolkiena Pán prsteňov sa počas tohto víkendu mohli cítiť návštevníci medzinárodného festivalu sci-fi a fantasy Istrocon Martini 2003.

Výtvarník Juraj Mad Maxon je už samozrejmou súčasťou festivalu.
V sídle Správy účelových zariadení sa od piatku do nedele stretávali priaznivci týchto žánrov, viacerí účastníci prišli v kostýmoch. Jeden z najoriginálnejších patril Rudovi s klávesnicou zavesenou na uchu. „Minulý rok som tu bol kvôli filmom, teraz som došiel kvôli atmosfére a ľuďom,“ povedal.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Všade naokolo sa ponevierali cudzinci. Češtinu bolo počuť najmä v bare, ostatné jazyky v prítomnosti Craiga Parkera - predstaviteľa elfa Haldira z Pána prsteňov. Očividne bol najväčším ťahákom festivalu. Aj Monia z Poľska prišla kvôli nemu. Diskusie a workshopy pre ňu boli nedostupné: „Po slovensky nerozumiem. Je škoda, že nie sú aj v angličtine.“ Na druhej strane, väčšina filmov bola k zahraničným návštevníkom ústretová - ak neboli priamo po anglicky, mali aspoň anglické titulky.

Prekladateľ prvého slovenského vydania Plochozeme Vladislav Gális s čarodejnicou Oggovou.
Množstvo ľudí sa v sobotu natlačilo aj do malej miestnosti so záhadným názvom Omega 13 pri čítačke z českého prekladu najnovšej „pratchettovky“ - knihy od legendy humoristického fantasy Terryho Pratchetta. Hosťom bol charizmatický starý pán, prekladateľ Pratchetta do češtiny Jan Kantůrek.
Skôr zábavná ako strašidelná bola prednáška Silvera o vidieckom amatérskom exorcistovi Jakubovi Vandrovcovi, ktorý s vervou bojoval proti duchom, prízrakom, upírom, vodníkom, neandrtálcom, komunistom a policajtom.
Za bohatým programom pokrivkávala technika - niekoľkokrát sa pretrhol filmový pás, konca Pána prsteňov 2 sa diváci vôbec nedočkali.
Problémy boli aj s počítačmi. Na workshope komiksovej kresby výtvarník Juraj Mad Maxon dokonca požiadal publikum o šraubovák, bez ktorého sa nakoniec našťastie zaobišiel. V čajovni E.Tee Ruum otvoril svoju výstavu obrazov. Hovoril aj o tom, aké je niekedy ťažké zrozumiteľným spôsobom tlmočiť svoje predstavy: „Telepatická rana - to sa ľahko povie, ale ako to namaľovať? Vo filmoch je to tak, že jeden sa potí viac a druhý menej a ten, čo sa potí viac, prehráva.“
Mimozemšťania a iné výtvory fantázie a sci-fi sa v Bratislave stretnú najbližšie opäť až o rok.

Hviezdneho hosťa Craiga Parkera fanúšikovia neprestávali obliehať ani mimo šou. Na podpis či fotku sa čakalo v dlhých radoch.
FOTO – ELA NAHÁLKOVÁ
Elf Haldir z Pána prsteňov padne mŕtvy až po slivovici
Na troch šou Craiga Parkera sa v hustom dave fanúšikov nedalo ani dýchať.
Trochu nesmelí diváci sa v prítomnosti šarmantného Novozélanďana osmelili. Salvy smiechu vyvolala každá odpoveď na otázky publika. Najmä, keď začal rozprávať po elfsky. Na pľaci sa vraj herci medzi sebou takto rozprávali aj vo voľnom čase. Maďarská obdivovateľka si zo záhadného jazyka pamätala dokonca viac ako Craig. Na jeho zvedavú otázku, koľkokrát Pána prsteňov videla, odpovedala, že po 18. raze prestala počítať.
O treťom pokračovaní herec nechcel nič prezradiť. „Ak niečo poviem, ostreľovač tam vzadu ma zastrelí,“ ukázal do horného radu publika. Umieranie pred kamerou vraj nebolo náročné, no pred plnou sálou sa ho zdráhal predviesť. „Neskôr, dnes v noci v bare po slivovici,“ vtipne odpovedal.
Nosiť elfskú masku počas nakrúcania nebolo vždy príjemné, teploty sa v štúdiu vyšplhali až na 40 stupňov. „Síce bola z plastu, ale predstavte si, ako sa museli cítiť tí chlpatí Urukájci. A uši zo želatíny sa po dlhšom čase začali rozpúšťať,“ prezradil Craig zo zákulisia.
Za pár hodín na Slovensku stihol ochutnať halušky, ktoré mu chutili, a naučil sa aj pár miestnych výrazov. To, že hovoril trochu po slovensky, mu pomohlo viac, ako by si bol myslel. Lepšie rozumel publiku ako mladej prekladateľke, ktorá zrejme podľahla jeho šarmu.
k
FOTO – AUTORKY
Autor: Dorota KrákováELA NAHÁLKOVÁ