
FOTO – TASR
Neodmysliteľný burčiak, lokše plnené husacou pečeňou či kapustou s údeným a vôňa cigánskej pečienky sa každoročne spája s obdobím vinobrania. K tomu kolotoče a stánky s cukrovinkami. Uplynulý víkend tak ako sa patrí zavŕšili vinobranie v Rači. Račianski vinári pozvali, samozrejme, aj kolegov z iných vinárskych oblastí Malých Karpát. Pri prechádzke námestím v Rači a priľahlými ulicami ponúkali burčiak Modrania, Pezinčania či Šenkvičania. Cena viac ako symbolická - „päťdesiatka za liter, desať korún za dve deci“ vynukovali predavači. Pri ochutnávke však treba dávať pozor. Burčiak síce zďaleka nie je opojný tak, ako víno, ale keď sa to s ním preženie, môže spôsobiť riadnu opicu. „Ty si nadratá,“ informovala mladá dievčina svoju kamarátku, ktorá evidentne túto informáciu potrebovala menej ako najbližšiu toaletu.
„Husacina, kačacina, lokše. Mastené, makové, kapustové,“ lákali stánkari. Ak ste prejavili záujem, lokša putovala do mikrovlnky. Predsa len, technika od niekdajších vinobraní pokročila. Aj na burčiak sa už dnes používajú PET fľaše a nie sklenené džbánky. Len pri jedinom stánku zachovali dekórum a čapovali priamo zo suda.
Vinári však nezostávali len pri predaji svojho kvaseného moku. Súťažilo sa - o najkrajší strapec hrozna, o najkvalitnejší burčiak, a zabávalo sa - lisovaním hrozna a ochutnávkou muštu.
Nielen vínom je však duša vinára živá. Súčasťou Račianskeho vinobrania 2003 preto boli aj ďalšie kultúrne akcie, vernisáže miestnych umelcov, súťaž o najkrajšie okno, vystúpenia hudobných skupín rôzneho žánru, prevládala, samozrejme, dychovka a ľudovka. Večerné koncerty patrili viac račianskej mládeži, v sobotu večer to bola skupina Hex a v nedeľu Boghdano d‘jazz. (zor)