
Záber z dokumentárnej trilógie Medzi zaslepenými bláznami, ktorú natočili Martin Šmok a Peter Bok. Tvorcom sa podarilo to, na čom stroskotali mnohí vážení bádatelia a historici: získať autentické obrazové aj zvukové materiály o tej časti našich dejín, ktorú mnohí chcú radšej zahaliť do hávu zabudnutia.
Na filmovom plátne sa objavili titulky. Svetlo v sále kina Mladosť bolo ešte vypnuté, ale diváci už spontánne tlieskali. Práve sa skončil otvárací film prehliadky filmov o menšinách - Minority Film, Smradi od Zdeňka Tyca. Film o problémoch rodiny, ktorá si adoptovala chlapcov rómskeho pôvodu a na dedine hľadá „ústretovejšiu“ atmosféru, je priam ukážkovým dielom o netolerancii okolia k minoritám.
O trojdňový festival aj sprievodné programy bol veľký záujem. Tematika zaujala najmä mladé publikum. Organizátori sa preto rozhodli prehliadku publicistických, dokumentárnych i hraných filmov s tematikou spolužitia a tolerancie zopakovať aj na budúci rok.
Tohtoročný festival ponúkol štyri celovečerné snímky a 39 krátkych i stredometrážnych filmov nielen s témou menšín a tolerancie, ale aj vzájomného stretania sa a ovplyvňovania kultúr.
Milovníci filmu si prišli na svoje aj pri švédskej snímke Jalla! Jalla! o živote Libanoncov vo Švédsku či prvom filme nakrútenom v produkcii a réžii domorodých obyvateľov severnej Kanady Inuitov - Atanarjuat, rýchly bežec.
Na festivale bol po prvýkrát uvedený dokument Andrey Majstorovićovej Spoveď matky, ktorá bola otcom. Medzinárodnú premiéru tu mal aj dokumentárny projekt Petra Bolka a Martina Šmoka Medzi hviezdou a polmesiacom.
K sprievodným podujatiam festivalu patrili koncerty skupín menšinových žánrov ako Pressburger Klezmer Band, Cigánskej kapely Štefana Banyáka či maďarských Bend. Diskusie za okrúhlym stolom aj o tom, či sú Slováci xenofóbny národ, sa okrem režiséra Petra Hledíka zúčastnili sociológovia Michal Vašečka, Samuel Abrahám a Gábor Grendel. (tasr, zor)