
Chráneným areálom je aj Kochova záhrada. FOTO SME - ARCHÍV
Podľa štátnych ochranárov niektoré zelené lokality v Starom Meste mali doteraz neprimeraný stupeň ochrany. Spolu so zástupcami krajského a okresného úradu urobili obchôdzku po staromestských chránených areáloch. Výsledkom tejto revízie bude zrušenie ochrany, niekde zostanú chránené len dreviny. Ktorých areálov sa tieto zmeny dotknú, riaditeľ regionálnej správy ochrany prírody a krajiny Peter Krempaský povedať nechcel. „V priebehu budúceho týždňa bude ešte jedno stretnutie, na ktorom sa zúčastnia aj mimovládne organizácie. Na ňom chceme vysvetliť naše dôvody, ktoré nás k tejto revízii viedli,“ povedal.
Na území chránených areálov sa nesmie robiť žiadna investičná činnosť, okrem toho napríklad platí zákaz stanovania či geologických prác. V Bratislave je celkom 21 maloplošných chránených areálov, z toho 17 v Starom Meste.
Spúšťačom zmien bol podľa Krempaského aj nový zákon o ochrane prírody a krajiny. Ten zadefinoval chránený areál ako územie s biotopom európskeho alebo národného významu. „A toto kritérium staromestské areály nespĺňajú. Už podľa starého zákona v areáloch zanikol dôvod ochrany,“ dodal riaditeľ. „Patrí medzi ne napríklad Vešeleniho záhrada (Prešporská kúria), v ktorej okrem zelene je parkovisko, detské ihrisko, telocvičňa a chodníky, ale i parčík na Jakubovom námestí.“
Často však štatút chráneného areálu zabránil investičným aktivitám na miestach, kde nie sú vhodné, prípadne, kde samospráva nedokázala odolať tlaku investorov.
Najvypuklejším príkladom je areál Zeleň pri vodárni. Ide o územie s pamätníkom z čias I. svetovej vojny a borovicami na Murmánskej výšine, ktorá tvorí panorámu mesta. V náhradnej reštitúcii ho dostali dnes už nebohí bratia Diničovci, po nich územie získalo nového majiteľa.
V súčasnosti je v ponuke bratislavskej realitnej kancelárie. Ak sa zruší osobitné chránenie, hrozí tomuto územiu zástavba. Zeleň tu bude síce definovaná v územnom pláne, ten však ľahko môže hlasovanie poslancov zmeniť. Medzi ďalšími areálmi ohrozenými výstavbou je Gaštanová záhrada vedľa amfiteátra na Búdkovej ceste. Poslanci mesta v tejto oblasti prednedávnom zmenili susedné záhrady na stavebné pozemky.
Krempaský však tvrdí, že nástroj, ako kontrolovať investičné aktivity v podobných prípadoch, má v rukách samospráva.
„Pokiaľ územie nie je významné pre štátnu ochranu prírody, tak toto nie je naša úloha. Nemôžeme riešiť problémy zdravého životného prostredia obyvateľov Bratislavy, to je v kompetencii mesta.“
Štátni ochranári chystajú vyhlásenie nových lokalít na osobitné chránenie. Ide o Slovanský ostrov pri Devíne, ostrov Sihoť v Karlovej Vsi, Pečniansky les, Soví lužný les, Starý háj, koniec Chorvátskeho ramena v Petržalke. „Tieto lokality určite patria do sústavy európsky významných území, ich hodnoty sú mimoriadne vysoké,“ dodal Krempaský.
Za chránené územia by mali byť vyhlásené do šiestich rokov.
Chránené areály, ktoré budú revidované
1. Borovicový lesík – areál Ekoiuventy
2. Bôrik – borovicový lesík oproti účelovému zariadeniu Úradu vlády
3. Čitáreň Červený rak na Michalskej ulici
4. Gaštanová záhrada – Búdková cesta
5. Hlboká cesta – vlastná cesta, okolo ktorej bola kedysi lipová aleja
7. Hradná zeleň – zeleň v areáli Hradu
8. Jakubovský parčík – park na Jakubovom námestí
9. Nemocničný park – v areáli Fakultnej nemocncie na Mickiewiczovej ulici
10. Parčík pri Avione – zelený trojuholník na Americkom námestí
11. Zeleň pri vodárni – Ulica francúzskych partizánov
12. Vešeleniho záhrada – Dunajská ulica
13. Kochova záhrada – Partizánska ulica