
Súčasťou výstavy bola aj ukážka zásahu kukláčov.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Návštevníci výstavy si môžu pozrieť stánky organizácií a firiem, ktoré sa starajú o bezpečnosť obyvateľstva či životného prostredia. Nechýbajú tu informačné pries- tory Horskej záchrannej služby, slovenského Interpolu či firiem s pracovným oblečením, zbraňami a ochrannými vozidlami.
„Naším cieľom je prezentovať prácu hasičskej služby prostredníctvom fotografií, videa. K dispozícii je aj kompletný výstroj, do ktorého sa hasiči musia v stave pohotovosti obliecť do jednej minúty,“ povedala Alena Bučeková, hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru.
Návštevníci si počas troch dní môžu v Inchebe sami vyskúšať, aké je to držať v ruke zbraň či sedieť v nepriestrelnom aute. Vidieť môžu rôzne ochranné oblečenia či netypické vozidlá.
„Myslím si, že ako každého chlapa, aj mňa zaujíma táto oblasť. Teší ma, že veľa vecí, ktoré som doteraz poznal len z filmov, môžem vidieť aj naživo,“ povedal 23-ročný Milan, ktorý sa o výs- tave dozvedel náhodou od kamaráta.
Najviac plochy zaberajú stánky migračného úradu, Interpolu alebo Úradu civilnej ochrany. Ten by sa mal starať o bezpečnosť obyvateľstva v krízových stavoch, ako je napríklad povodeň, snehová kalamita alebo v súčasnosti veľmi aktuálne teroristické útoky. „Naším cieľom je v prvom rade prevencia týchto situácií, no, samozrejme, sme pripravení aj na samotné hrozby. Zabezpečujeme napríklad výdaj masiek, evakuáciu či ukrytie obyvateľstva. V Bratislave sme sa počas vojny v Iraku sústredili najmä na ochranu veľkých nákupných centier,“ povedal Štefunko z Úradu civilnej ochrany.
Výstava Bezpečný život – Bezpečný svet reaguje najmä na zvýšený záujem a starostlivosť obyvateľstva o svoju ochranu v prípade krízových situácií.
FOTO SME – PAVOL MAJER