Ponúkame vám tretí diel servisných informácií o možnostiach športovania detí v Bratislave. Dnes je to hokej, ktorý prežíva v slovenských pomeroch najväčší rozmach. V ďalších dieloch sa budeme venovať volejbalu, basketbalu, vodáckym športom, gymnastike ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV TASR
Ponúkame vám tretí diel servisných informácií o možnostiach športovania detí v Bratislave. Dnes je to hokej, ktorý prežíva v slovenských pomeroch najväčší rozmach. V ďalších dieloch sa budeme venovať volejbalu, basketbalu, vodáckym športom, gymnastike či plávaniu.
V prípravkách našich klubov sa tréneri venujú nádejným hokejistom od piatich rokov. Po roku sú zaradení do pravidelnej prípravky, ktorá je väčšinou rozdelená podľa toho, aký ročník základnej školy chlapec navštevuje.
Pokiaľ by chcel hrať chlapec starší ako 9 rokov, býva už spravidla neskoro, pretože nemá vžitú správnu techniku korčuľovania a narábania s pukom, ktoré je diametrálne odlišné od narábania s loptičkou pri hokejbale, ktorému sa často deti venujú na ulici. Pokiaľ ide o výnimočne nadané dieťa a chcete, aby sa z neho stal hokejista, treba ho aspoň raz do týždňa vziať na klzisko a naučiť základné korčuliarske pohyby.
Do začiatočníckeho výstroja patria chrániče nôh, holenné chrániče, nohavice, prilba, kryt tváre a, samozrejme, hokejka a korčule. Zo začiatku treba investovať okolo 15-tisíc korún. Suma postačí na prvé tri až štyri roky rozvoja. Prípadne v súvislosti s rastom nohy treba v spomínanom období prikúpiť väčšie korčule.
V súvislosti s rastúcimi úspechmi ľadového hokeja vznikla nadácia pre výnimočne talentované deti, ktorú založil Ján Filc a jej súčasťou sú mnohé slovenské hviezdy zámorskej NHL. Slúži na podporu menej solventných rodičov. Kluby každoročne prezentujú dvoch až troch hráčov s najväčším talentom a potom podľa výberového konania nadácia prispieva týmto rodičom. Nejde o jednotný príspevok, v systéme je celoslovensky zapojených 28 klubov pracujúcich s mládežou.
V minulej sezóne dostali kluby prvýkrát aj štátne prostriedky na zakúpenie brankárskeho výstroja pre malé deti a na podporu piatich hráčov zo sociálne slabšej vrstvy.
HC Slovan
V bratislavskom Slovane je tri razy do týždňa tréning na ľade, dvakrát prebieha všeobecná príprava v telocvični. Počas štvrtého ročníka sa robí výber, lebo už v piatom bývajú rôzne turnaje a v šiestom sa hrá liga mladších žiakov. Do prípravky sa môže prihlásiť hocikto, najlepšie je ísť priamo na Zimný štadión Ondreja Nepelu na Tehelné pole. Rodičia môžu priviesť svoje ratolesti vždy vtedy, keď má daný ročník tréning. Prítomný je tréner, s ktorým sa dohodnú detaily. Nábor je teda permanentný, prípravky trénujú počas víkendu. V sobotu od 6.15 do 8.30, v nedeľu od 6.15 do 9.45. Bližšie informácie získate na čísle 44 45 65 00. Špeciálny výber do športových hokejových tried bude ako každý rok až v marci. Pôjde o šiestu triedu, kam sa prihlasujú tohtoroční piataci základných škôl.
Nábor je tiež permanentný. Záujem je o chlapcov od prvákov až po piatakov, skúšajú ich a potom zaradia. Rozpis tréningov je k dispozícii na informačnej tabuli priamo na ružinovskom Zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu. Tréning je trikrát týždenne v poobedňajších hodinách v čase od 14.30. Podľa veku dieťaťa ho rodič prihlási u zodpovedného trénera. Mládež majú v Ružinove podchytenú dôkladne. Juniorka klubu je momentálne v prvej lige a bude bojovať o postup do Extraligy. Dorast hrá Extraligu s úlohou udržať sa v nej. Starší i mladší žiaci sú rovnako v najvyšších celoslovenských súťažiach. V prípade záujmu o bližšie informácie môžete kontaktovať manažéra mládeže Miroslava Karafiáta na čísle 0903 449 390.
ŠHK KŠK Hoba
Klub sídli v dúbravskom zimnom štadióne. Deti sa môžu prihlasovať priebežne od prvákov po tretiakov základných škôl. Neodmietnu ani štvrtáka, pokiaľ už vie korčuľovať. Kedykoľvek môžete prísť priamo do klubu a opýtať sa na podrobnosti. Tréningy sú v pondelok a stredu po tretej poobede, niekedy o hodinku neskôr. V sobotu sú okolo siedmej ráno. Klub má prvoligových juniorov, dorastencov a starších i mladších žiakov. Mužstvá sa postupne budujú. Perspektívne v Hobe počítajú aj so seniorským tímom. V prípade záujmu o bližšie informácie môžete kontaktovať riaditeľa klubu Branislava Semančíka na čísle 0905 723 873.
Belasé krídla
Výnimočné postavenie majú bratislavské Belasé krídla spolupracujúce s moravským klubom HC Dyje Břeclav, v drese ktorého vystupujú v tamojších ligových mládežníckych súťažiach. Konfrontujú svoje schopnosti s dvoma mužstvami z Brna, s Jihlavou, Pelhřimovom, Žďárom nad Sázavou a ďalšími moravskými mestami. Belasé krídla sú citeľne oslabené, lebo desiati mladí hráči v máji prešli do bratislavských klubov a ťažko hľadajú náhradu aspoň na to, aby mohli začať českú súťaž. Budú hrať iba so 17-členným kádrom. Vyzerá to tak, že sa na budúci rok Belasé krídla asi rozpadnú.
Aj napriek tomu je možnosť vstúpiť do ich radov najmä pre ročníky 1988, 1989 a 1990. Záujemcovia, ktorí vypadli zo Slovana, Ružinova alebo Hoby, budú vítaní. Zaručujú im kvalitný tréningový proces, mnohí ich bývalí zverenci sa uchytili vo vyspelom Slovane. Kvalitné súťaže v českej lige majú vyššiu úroveň. Klub trénuje na zadnom štadióne Slovana v pondelok a utorok od pol ôsmej večer. Prihlásiť sa dá aj na telefónnom čísle Zuzany Kovačičovej 52 49 17 97 alebo 0905 428 959. K dispozícii vo večerných hodinách je číslo bývalého československého reprezentanta Júliusa Černického 55 96 96 91, ktorý okrem krídel vedie aj športovú hokejovú školu fungujúcu ako združenie rodičov. Poskytuje základnú výučbu pre budúcich hokejových adeptov od 4 do 10 rokov v pondelok a štvrtok od 13.45 na „zimáku“ v Dúbravke a v piatok od 13.15 v Ružinove. K dispozícii je aj mobil Karola Faka 0903 652 424. KAROL SVOZIL