Ochorení na žltačku typu A je v Bratislavskom kraji už trojnásobne viac ako v minulom roku, keď epidemiológovia zaznamenali 45 ochorení. V tomto roku do konca augusta evidujú už 157 prípadov. Zaujímavosťou je, že sa zmenila zvyčajná veková kategória ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Ochorení na žltačku typu A je v Bratislavskom kraji už trojnásobne viac ako v minulom roku, keď epidemiológovia zaznamenali 45 ochorení. V tomto roku do konca augusta evidujú už 157 prípadov. Zaujímavosťou je, že sa zmenila zvyčajná veková kategória nakazených.
„Žltačka patrí medzi tzv. cyklické ochorenia. Vo zvýšenej miere sa vyskytuje v troj- až päťročných intervaloch a zvyčajne na jeseň a na jar. Teraz sme už koncom júla mali 130 prípadov a polovica nakazených bola vo veku 18 až 25 rokov,“ hovorí Jarmila Pertináčová, vedúca oddelenia epidemiológie Štátneho fakultného zdravotného ústavu Bratislavy.
K zmene obvyklej vekovej kategórie nakazených došlo podľa nej predovšetkým preto, lebo žltačka typu A sa začala šíriť medzi narkomanmi. „Zvyčajne sa medzi nimi šíri žltačka typu B, ktorá sa prenáša krvnou cestou a pohlavným stykom. Žltačka typu A sa prenáša tzv. fekálno-orálnou cestou, teda rukami znečistenými stolicou a obvykle sa ňou nakazia deti vo veku 10 až 11 rokov. Medzi narkomanmi sa začala šíriť preto, lebo na rozdiel od minulosti sa začali grupovať, spoločne jedia a prespávajú v zlých hygienických podmienkach. Zabrániť jej šíreniu medzi nimi a ich príbuznými je komplikované. Často nie sú schopní povedať mená svojich rodičov, nieto ešte kamarátov, s ktorými prišli do styku,“ hovorí MUDr. Pertináčová.
Žltačka typu A sa medzi narkomanmi začala šíriť už v jeseni minulého roku. Zvýšený výskyt ochorení zaznamenali najprv v Stupave. Odtiaľ sa rozšírila do Pezinka a následne i do Bratislavy.
Zvýšený výskyt žltačky v tomto roku bude podľa epidemiológov naďalej pokračovať a to nielen medzi narkomanmi a v sociálne slabších vrstvách. „Môže sa začať šíriť tým, že sa deti vrátili do školských kolektívov. Mohli si ochorenie priniesť z prázdnin, z dovoleniek v Rumunsku, v Bulharsku. Inkubačná doba žltačky je dlhá – 15 až 50 dní,“ hovorí Pertináčová.