
Štátny tajomník ministerstva školstva informoval riaditeľov stredných škôl o návrhu zákona, ktorý mení spôsob financovania škôl. Nový systém by mal zaviesť prideľovanie finančných prostriedkov na žiaka.
FOTO SME - MAREK MICHALÍK
„Šťastný nový rok“ – priali si navzájom niektorí riaditelia stredných škôl na stretnutí so štátnym tajomníkom ministerstva školstva Františkom Tóthom.
Štátny tajomník ich včera informoval o návrhu zákona, ktorý tento mesiac pôjde na prvé čítanie do Národnej rady. Zákon mení spôsob financovania škôl. Nový systém by mal zaviesť prideľovanie finančných prostriedkov na žiaka. Podľa Tótha sa riaditelia neobávajú systému, ale skôr normatívu, ktorý im pripadne. Orientačne by sa mal normatív pohybovať okolo 20-tisíc korún na žiaka. Ide však zatiaľ len o odhad. Pritom normatív na stredné školy nebude závislý od jej veľkosti. Sumu bude prispôsobovať vyšší územný celok alebo Krajský úrad potrebám jednotlivých škôl. Osemdesiatpäť percent prevádzkového normatívu musí však dostať každá. Bude už na riaditeľoch škôl, aby komunikovali s VÚC či Krajským úradom.
Tóth povedal, že ak porovná čísla z minulého školského roka, tak pri porovnávaní jednotlivých krajov mali pedagogickí pracovníci v Bratislavskom kraji v priemere skoro až dvojnásobnú mzdu oproti pedagógom v iných krajoch. „Snáď nemajú niekde učitelia šesťtisíc mesačne?“ – nasledovala vlna nesúhlasu zo strany bratislavských učiteľov.
Skonštatoval, že platy v školách v správe Krajského úradu boli menšie ako v tých, ktoré spravujú vyššie územné celky.
Postupne sa do diskusie zapájali riaditelia škôl. Väčšinou poukazovali na to, o koľko peňazí menej dostali tento rok na prevádzku. „Každý rok sa ceny energií zvyšujú a ja dostávam tradične o niekoľko desaťtisíc menej,“ ozval sa riaditeľ Diagnostického centra pre mládež v Záhorskej Bystrici Rudolf Hurban.
Dodal, že v teréne je asi stovka detí, ktorá má nariadenú ústavnú výchovu, ale on musel počas leta prevádzkovať ústav len z dvoch tretín. Peniaze mu totiž nestačili na jedlo pre chovancov. Riaditeľka jedného z detských domovov uviedla, že ona dostala tento rok na prevádzku o dva milióny menej ako predchádzajúci.
„Celoštátny rozpočet pre školy a školské zariadenia je na tento rok vyšší asi o päť percent. Takže ak ste vy dostali menej, niekto dostal viac. Akurát sa nehlási do diskusie,“ odpovedal štátny tajomník.
„Viem, že by ste boli spokojnejší, ak by sme mohli k budúcemu roku miesto 38 miliárd rozdeliť 48. Spolieham sa však na vyššie územné celky a lepšie riešenie ako normatív – aj keď slepý – nevidím,“ dodal.
Od prvého januára príde tiež k zmene úväzku triedneho učiteľa. Bude mať o hodinu viac a o 5 percent vyšší plat. „Samého ma to prekvapilo, ale bola to požiadavka odborov.“ Znamená to, že na škole po tejto zmene prídu o jeden úväzok a teda budú nútení prepustiť niekoho z učiteľov. Na otázku z pléna, či by sa táto nevyhovujúca úprava nedala zrušiť rovnako ako predpis o zimných pneumatikách, odpovedal Tóth, že keď sa niekde uzavrú vyššie dohody, tí, čo sú nižšie, „môžu len sklopiť uši“.
JANA PARKROVÁ