
Chladné jesenné počasie vymietlo zo dňa na deň aj návštevníkov letných terás. Nárazové ochladenie o vyše desať stupňov bude priať už len interiérom kaviarní a reštaurácií. Prevádzkovatelia však napriek tomu stoličky a stoly neprestali vykladať – dúfajú v príchod babieho leta a v teplo oblečených a otužilých hostí. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Včera mestská rada schválila návrh na zlúčenie troch príspevkových organizácií mesta – Parku kultúry a oddychu (PKO), Bratislavskej informačnej služby (BIS) a Mestského kultúrneho strediska Bratislava (MKS) pod jednu organizáciu. O spomínanej fúzii sme sa porozprávali s riaditeľom Mestského kultúrneho strediska PAVLOM SCHWARZOM. Ťažisko práce mestského kultúrneho strediska spočíva v trojmesačnom Kultúrnom lete, kde stredisko zabezpečuje centrálnu dramaturgiu. Počas troch letných mesiacov pre divákov organizuje od 110 do 150 programov, v ktorých účinkujú interpreti z viac ako 20 krajín. Ďalším nosným okruhom práce strediska sú vianočné trhy s denným programom.
Bude podľa vás fúzia šťastným riešením?
„Vzhľadom na to, že sa všetky tri strediská vyprofilovali, majú svoje aktivity, rozhodne fúzia nie je šťastné riešenie. BIS je podnik, ktorý patrí cestovnému ruchu. PKO a MKS zase ku kultúre. Nebude šťastným riešením, keď aktivity BIS budú príveskom mestskej kultúry a naopak. Navyše fúziou sa neušetrí žiadna zaujímavá suma, okrem toho sa stratí identifikovateľný rukopis zvyšných dvoch kultúrnych organizácií, Bratislava bude chudobnejšia.“
Už dávnejšie magistrát oznamoval, že urobí zmeny v príspevkových organizáciách. Jedným z argumentov bolo aj to, že organizácie čakajú na peniaze od mesta a nevedia si ich zohnať samy.
„V spolupráci s reklamnou agentúrou sme získali sponzorov, ktorí uhradili kompletne celú propagáciu Kultúrneho leta. Nečakali sme na peniaze z magistrátu, keby sme tak robili, dnes by Kultúrne leto neexistovalo.“
Malo v tejto súvislosti súčasné vedenie výhrady voči vašej práci?
„Neviem o tom, že by niekto od čias primátora Kresánka cez obdobie pána Moravčíka až po súčasného primátora Ďurkovského vyjadril nespokojnosť s našou prácou. V rámci programov centrálnej dramaturgie, ktorú zabezpečujeme my, sa pán primátor nezúčastnil žiadneho. K téme zlúčenia organizácií som nerokoval s nikým z vedenia mesta.“
Tradičný komorný koncert, ktorý vždy otváral Kultúrne leto, však nebol. Problémom boli peniaze?
„Z rozhodnutia magistrátu bol otvárací koncert Cappely Istropolitana na nádvorí Primaciálneho paláca zrušený. Pripravený však bol. Týždeň pred otvorením nám oznámili, že tento rok sa Kultúrne leto zaháji inak.“
Čo nahradilo otvárací koncert?
„Otvorenie trvalo niekoľko dní a jedným z programov bol Račifest, potom v Bratislave už piaty koncert írskej skupiny The Cassidies, ochutnávka vína na nádvorí Starej radnice, kde hrala džezová kapelka.“
V iných mestách funguje zastrešenie kultúry a cestovného ruchu pod jedinú organizáciu.
„Nevylučujem, že to niekde môže fungovať. Napríklad v Prahe. Ale tu treba zvážiť rozdiely medzi Bratislavou a Prahou. V Prahe nezávisle na sebe existujú dva filharmonické orchestre. Okrem Pražského informačného strediska, ktoré ponúka vstupenky na kultúrne akcie, tam pracuje kultúrne centrum, nie však ako organizácia mesta, ale ako s. r. o. Porovnávať je ťažko, treba mať presné analýzy. Viem o niekoľkých mestách na Slovensku, kde sa o zlúčenie pokúšali a neuspeli. V Bratislave už raz boli cestovný ruch a kultúra pod jednou organizáciou, tá sa neskôr rozdelila.“
Hovorí sa o možnosti presťahovania vášho strediska do areálu PKO. Môže zmena sídla ovplyvniť vaše aktivity?
„Budova na Uršulínskej ulici, kde sídlime, je niekoľko desiatok metrov od miesta, kde realizujeme programy. Máme tu predaj vstupeniek, priestory na uskladnenie aparatúr, šatne. Ak sa čokoľvek udeje, náš pracovník je schopný byť na mieste v priebehu pár minút. PKO je vzdialenejšie a presťahovanie môže mať dosť zhubný vplyv.“
Ak fúziu podporia poslanci, zúčastníte sa konkurzu na riaditeľa novej organizácie?
„V tejto chvíli to neviem. Domnievam sa, že na tento post už je vytipovaný človek. Takisto si myslím, že aj dom, v ktorom sídli naše stredisko, môže byť dôvodom fúzie. Poradím sa však s kolegami. U nás totiž existuje stavovská česť. Ľudia si uvedomujú, že robia v podniku, ktorý má dobré meno, že o nás návštevníci pozitívne hovoria a máme dobré recenzie.“
Chcete tým povedať, že v budúcnosti sa už v Bratislave nemusí podariť taká akcia, ako napríklad uvedenie Haydnovho oratória?
„Dúfam, že aktivita v oblasti vážnej hudby bude pokračovať. Nový manažment s tým istým rozpočtom ako dnes bude musieť prebrať súčasnú štruktúru Kultúrneho leta. Pracujem na nej už šesť rokov.“