
Stopäťdesiat plagátov z Viedne prevedie návštevníka storočím vývinu tohto média od obdobia secesie až po súčasné plagáty vytvárané pomocou počítačových technológií. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Výstava plagátov z Viedne v Slovenskej národnej galérii pôsobí ako spätný pohyb v čase o jedno storočie.
Výber 150 plagátov diváka síce privedie napokon do súčasnosti, ale najsilnejší dojem zanechávajú práve plagáty zo začiatku 20. storočia, keď bol viedenský plagát svetovým pojmom.
Na výstave, ktorá sa na území Slovenska koná prvýkrát, je výber plagátov z majetku Viedenskej mestskej a krajinskej knižnice. Knižnica spravuje zbierku obsahujúcu viac ako 180 000 exemplárov plagátov.
Pretože Bratislava a Viedeň sa pre malú vzdialenosť kultúrne ovplyvňovali, výstava je zároveň svedectvom súvislostí a analógií s vývinom slovenského plagátu.
Svojím výtvarným výrazom a dobovou atmosférou priťahujú pozornosť najmä plagáty secesného a postsecesného obdobia. Ako „ideologické výkriky“ by sa dali označiť plagáty modernistickej a avantgardnej orientácie. Zastúpené je aj obdobie povojnovej obnovy a vznikajúceho internacionálneho štýlu.
Plagát 60-tych rokov bol poznačený konjunktúrou a skutočnosťou, že sa premiestnil z exteriéru dovnútra a začal fungovať v podobe, na akú sme dnes už bežne zvyknutí – ako závesný obraz. Zároveň sa však postupne začal prispôsobovať pôsobeniu médií a stal sa „útočníkom na všetky zmysly“.
V súčasnosti sa tento trend uplatňuje na úkor klasického plagátu, pod ktorý sa v minulosti bez hanby podpisovali umelci zvučných mien. Dnes sme sa naučili vnímať alebo skôr nevnímať agresívne bilboardy. Ich vizuálne pôsobenie výrazne ovplyvňujú grafické počítačové technológie.
Výstava je zrozumiteľným a príjemným čítaním príbehu o vývine plagátu na príklade viedenského kontextu. V Slovenskej národnej galérii potrvá do 14. septembra.