
Jazdná polícia budí rešpekt aj počas futbalových zápasov. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Neďaleko Patrónky sa nachádza nenápadná odbočka od trolejbusovej trasy smerom do Kramerovho lomu, kde v lese sídli jazdná polícia. Po miernom stúpaní sa objaví nízky dom s nápisom Mestská polícia. Jazdci totiž organizačne spadajú pod ňu. V budove sú okrem kancelárií aj stajne, v nich je ustajnených všetkých sedem koní vykonávajúcich službu pre policajný zbor. Každý z nich má svojho jazdca. V minulosti mali deväť koní a 15 policajtov. Dnes aj napriek zvyšujúcim sa nárokom na jazdnú políciu stav klesol.
Jazdná polícia je žiadaná takmer všade. Od bežných obhliadok, ktoré má v základnej pracovnej náplni, cez koncerty, športové podujatia až po riešenie krízových situácií, ako boli napríklad minuloročné povodne či požiare.
V Bratislave má sedem koní s rovnakým počtom jazdcov na starosti všetkých 17 mestských častí. V jednotlivých mestských častiach zabezpečujú poriadok na rôznych kultúrnych a spoločenských akciách. Na Sandbergu pri Devínskej Novej Vsi pomáhajú chrániť vzácne rastliny, umenie s koňmi predvádzajú aj deťom.
Bratislavská jazdecká jednotka sa zaslúžila aj o trvalý zákaz vjazdu pre motoristov do lokality Železná studienka, ktorý však magistrát odvolal a opätovne platí len cez víkend od deviatej ráno do siedmej večer.
Jazdná polícia nefiguruje v zákone o obecnej polícii, a preto robí všetky dostupné kroky, aby sa do neho dostala. Okrem koní stanica zabezpečuje aj policajný výcvik psov, ktorých chová pri zoologickej záhrade. Predtým pôsobili kone a psy samostatne, ale v novom poriadku ich organizačne zlúčili.
V porovnaní so západným trendom v konských hliadkach výrazne zaostávame. Napríklad v susedných moravských mestách majú jazdci svoju jednotku a vďaka menšej územnej pôsobnosti je ich výkon účinnejší. Istým vzorom sú Angličania a Rakúšania, kde sú policajti na koňoch pojmom. V Rakúsku dokonca existuje vysoká jazdecká škola.