
Prvý školský deň sa na Základnej škole na Sibírskej ulici začal s upraveným vyučovacím režimom. Škola síce uhradila dlhy elektrárňam a vodárňam, ale peniaze na dofinancovanie zatiaľ nedostala. Riaditeľka ani netuší, o akú sumu vlastne pôjde. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Základná škola na Sibírskej ulici začala školský rok tak ako všetky školy v Novom Meste v skrátenom režime. Učí sa od deviatej do dvanástej. Školy ešte nedostali od štátu sľúbené peniaze na dofinancovanie a zatiaľ ani nevedia, koľko dostanú. Základnej škole na Sibírskej elektrárne pre dlhy odpojili 20. augusta elektrickú energiu a hrozilo aj odstavenie vody. „Do školy sa mi išlo ťažko a závidím školám, ktoré tieto akútne problémy nemajú,“ hovorí riaditeľka Milena Partelová. Prvákov sa to nedotklo – dostali darčeky a na škole ich privítali, ako sa patrí. „Elektrinu sme už zaplatili a elektrárne nás okolo obeda zapojili. Na vyrovnanie dlhov sme si okrem iného požičali aj z poplatkov za pobyt detí v školskom klube a v materských školách, ktoré sú určené na nákup učebných pomôcok.“ Požičaná suma je 20-tisíc korún a celkovo dodávateľom energie, vody, plynu, ale aj odvozcovi odpadkov dlhuje škola ešte stotisíc.
Najväčším problémom bola strava a školský klub. Niektorí rodičia ostali včera prekvapení, že v škole nevaria a že je skrátený vyučovací režim. „Niečo narýchlo uvaríme u pána školníka a postaráme sa aj o tie deti, ktoré tu ostali. Rodičia prišli z dovolenky a nevedeli, ako sa majú narýchlo zariadiť. Samozrejme, deti nepošleme pred školu.“
Od dnešného dňa znovuobnovenie dodávok energie umožní spustiť do prevádzky školskú kuchyňu, ktorá varí pre 550 detí a zamestnancov zariadenia.
„Či bude škola otvorená aj po 8. septembri, to závisí od výšky pridelenej sumy, s ktorou môžeme počítať a ktorú dodnes nepoznám ani na papieri,“ dodala riaditeľka.
Vyhliadke na zatvorenie školy a skrátenému vyučovaniu sa potešili najmä starší žiaci, postávajúci v hlúčikoch pred školou. Zopár tretiakov a štvrtákov sa hralo v triede. „Tešil som sa do školy. Nechcem, aby ju zavreli, lebo tu mám dosť kamarátov,“ povedal Vlado. „Ak by školu zavreli, bol by som sám doma, a to nemám rád,“ dodal dvanásťročný Daniel.
V Novom Meste je situácia najkomplikovanejšia. V ostatných mestských častiach otvorili školy bez obmedzení vyučovania. V Petržalke je 17 základných škôl, ktoré sú schopné plne fungovať do 12. septembra. „Ak dovtedy peniaze od štátu neprídu, podnikneme kroky na riešenie situácie. Pravdepodobne sa predĺžia jesenné prázdniny,“ povedala hovorkyňa mestskej časti Milka Podmajerská. V Petržalke chýba na prevádzku škôl do konca kalendárneho roka 24 miliónov korún. Podobné je to i v Starom Meste a Rači, kde síce školy otvorili, ale aj tam čakajú na štátnu dotáciu.