
foto
Jedna z povestí hovorí o tajnom tuneli, ktorý mal smerovať od Hradu popod Dunaj na druhú stranu mesta. Ďalším povestným tunelom mala byť tajná chodba, ktorou v podzemí údajne chodila Mária Térézia z Hradu do mesta. Chodba mala končiť v Dome u dobrého pastiera, kde býval podľa povesti kráľovnin milý.
„Hradný vrch je skala, takže úplne vylučujem, že by tieto tajné podzemné chodby v ňom niekto vysekal a neboli objavené,“ hovorí Ivo Štassel z Mestského ústavu ochrany pamiatok. Napriek tomu starý Bratislavčania tvrdia, že takéto chodby existovali, bolo ich viac a ústili v dnes už neexistujúcom Podhradí v štvrti Vydrica.
Veľa skutočných podzemných priestorov mesta tvorili v Bratislave pivnice vinohradníkov. Z Paludayovho paláca viedlo potrubie až na železničnú stanicu. Ním sa víno prepravovalo rovno na železnicu, aby tam mohlo pokračovať v ceste. Vchody do vinohradníckych pivníc pod Kalváriou, ktoré siahali z jednej strany kopca až na druhý, sú dodnes viditeľné v múre pod Kalváriou na úrovni Pražskej ulice. Stali sa častým útočiskom bezdomovcov.
Medzi Leopoldovou bránou a Viedenskou bránou vo svahu nad dnešným Rybárskym cechom je prezentovaný zvyšok Kempelenovho vodovodu. Pod svahom stál kedysi mašínhaus, kôň točil rumpálom a pumpa naťahovala a vytláčala vodu cez podzemné potrubie hore na Hrad a napĺňala hradnú cisternu. Je to asi meter vysoká chodba.
Suterény pod mestom tvoria aj inžinierske siete a kolektory, prezývané aj črevami mesta.