
Vďaka teplému a suchému počasiu sa veľmi premnožili osy. Ich pichnutie môže byť nebezpečné aj pre tých, ktorí naň nie sú alergickí.
Bratislavčanov pri vode aj v kaviarňach obťažujú osy. „Sedeli sme večer v meste vonku v kaviarni a nemohli sme sa ani pokojne najesť. Skončilo sa to tak, že ma jedna osa pichla do predlaktia a opuch som mal dva dni,“ hovorí Marek Skotnický. „Komáre síce tento rok nie sú a to je pri Chorvátskom ramene úplne výnimočné, ale je priveľa ôs. Keď sa kúpeme v Draždiaku a deti jedia a pijú, často pred osou zutekajú až do vody,“ hovorí štyridsaťročná Alena. Okrem toho, že je ôs veľa, sú aj veľmi neodbytné. Problémy sa často vyskytujú aj na zastávkach mestskej dopravy, ak sú tam nevynesené odpadkové koše, ktoré osy lákajú a následne v interiéroch autobusov a električiek. Osy tiež hľadajú potravu v obchodoch a reštauráciách. Vyletia dokonca na najvyššie poschodia v panelových domoch.
Na rozdiel od včiel, ktoré priťahuje len sladké, osy sú všežravce a láka ich okrem sladkého aj mäso, šunka či salámy.
„Osy sú toto leto veľmi premnožené. Spôsobilo to teplé a suché počasie. Denne proti nim zasahujeme aj tri-štyrikrát. Robia si hniezda často na skrytých miestach medzi panelmi, v škárach, na balkónoch, pod strechami, v skriniach, v dutinách či za obkladmi,“ hovorí Zdeno Jaško, predseda Cechu profesionálov DDD (deratizácia, dezinsekcia, dezinfekcia) a dodáva, že neodporúča laicky odstraňovať osie hniezda.
Ako ochranu pred osami odporúča repelenty a v ich blízkosti nerobiť prudké pohyby. Ak v lete výletníci jedia v prírode alebo niekde, kde sú osy, mali by sledovať každé sústo, čo si dajú do úst. „Keď sa dostanú do blízkosti hniezda, treba sa opatrne vzdialiť, lebo ak človeka pichne viac ôs, je to nebezpečné aj pre ľudí, ktorí nie sú na osie poštípanie alergickí. „Minulý týždeň pichla môjho syna v Medickej záhrade osa do bosého chodidla a behom pol hodiny začal mať problémy s dýchaním,“ hovorí Jaško. „Našťastie hneď vedľa je Fakultná nemocnica, kde mu dali hydrokortyzón a prešlo ho to. Napriek tomu, že má 22 rokov, nevedel, že je alergický na osie poštípanie.“
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
„Po poštípaní bodavým hmyzom – včelou, osou, sršňom či čmeliakom u väčšiny ľudí nastane len lokálna reakcia-pálenie, začervenanie, opuch. V takomto prípade treba na miesto poštípania prikladať studené obklady a užiť protialergický liek,“ hovorí Anna Doležalová, vedúca lekárka alergologickej ambulancie Dermato-venerologickej kliniky Fakultnej nemocnice na Miczkiewiczovej ulici.
U alergických pacientov dochádza po poštípaní k závažnejším až závažným reakciám. „Bolesti, pálenie, masívny niekoľkodňový opuch. Najťažším prejavom alergickej reakcie je anafilaktická reakcia – začína výsevom žihľavkovitých pupencov, nevoľnosťou, pristupujú bolesti v bruchu, hrudníku, dávenie a závraty, sťažené prehĺtanie, zmodranie a končiť môže až smrťou alergika,“ dodáva Anna Doležalová.
Následné liečenie alergika je zamerané na ochranu precitlivenosti pomocou špecifickej imunoterapie. „Okrem toho pacient, ktorý je alergický, nosí pri sebe pohotovostný balíček. V prípade uštipnutia ho musí použiť. Tvoria ho štyri lieky – steroidný hormón, protialergický liek druhej generácie, sprej na uvoľnenie dýchania a adrenalínová, život zachraňujúca injekcia EpiPen auto-injector.“ Podľa Doležalovej sa treba pred uštipnutím chrániť najmä nepoužívaním voňaviek, kolínskych a sprejov. Vyhýbať sa miestam, kde sa hmyz vyskytuje, zakrývať odpadky, nenechávať na stole nedopité nápoje, nedvíhať zo zeme ovocie, v záhrade nosiť oblečenie, ktoré pokrýva väčšinu tela a nechodiť naboso.