Bytový podnik Petržalka, m. p., má so všetkými objektmi, ktoré spravuje, uzavreté zmluvy o výkone správy, v každej je uvedená výška poplatku. Zmluvu podpisujú zástupcovia vlastníkov bytov a ostatní vlastníci k nej pristupujú podpísaním pristúpenia k zmluve. Znenie zmluvy odsúhlasuje nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov. Správca (bytový podnik) je povinný rešpektovať všetky požiadavky a rozhodnutia nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov.
Tak je to aj s určovaním nájomcov spoločných a upravených priestorov na nebytové priestory. Príjem z prenájmu je príjmom do fondu údržby a opráv pre príslušný objekt. V prípade, že sa vlastníci nevedia dohodnúť na užívaní týchto priestorov, správca alebo samotní vlastníci bytov zvolajú domovú schôdzu, kde správca pomáha riešiť uvedené prípady. V objekte, kde pisateľka býva, sa vlastníci a nájomníci dohodli na rozdelení a používaní priestorov, používajú ich všetci okrem nej.
Platby na samostatné účty fondu opráv a fondu prevádzky služieb boli vždy predmetom rokovania schôdze vlastníkov príslušného objektu. V tomto objekte bola schôdza v decembri 2002. Pre nízku účasť vlastníkov bytov však nebola uznášania schopná. So zástupcami vlastníkov bytov bol potom dohodnutý osobitný postup, pri ktorom bola taktiež rozhodujúca nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov.
Platby priamo na bankový účet fondu opráv a bankový účet fondu služieb predstavujú samostatné hospodárenie každého domu. S vedením samostatných účtov sú spojené aj poplatky, ktoré znášajú vlastníci, na druhej strane ich príjmom sú úroky z týchto účtov. Tento spôsob je adresnejší a spravodlivejší pre obidve zmluvné strany. Pre vlastníkov je najjednoduchšou formou platenia za byt bezhotovostný styk – do fondu opráv a do fondu služieb zo svojho vlastného bankového účtu úhrada formou trvalých príkazov. Forma úhrady poštovými poukážkami je zložitejšia, trvá dlhšie a je aj drahšia.
Preplatky alebo nedoplatky z ročného vyúčtovania služieb spojených s bývaním vznikajú z viacerých dôvodov. Jedným z nich je, že vlastníci bytov neuhradia všetky predpísané mesačné zálohové platby, čo vedie väčšinou k nedoplatkom. Ďalším dôvodom je neúmerne vysoká spotreba vody, hlavne teplej, nešetrné a často zbytočné používanie výťahov a osvetlenia spoločných priestorov.
Nezanedbateľnou skutočnosťou je i postupný nárast cien všetkých služieb spojených s bývaním, pričom viaceré služby ešte stále majú štátom regulované ceny stanovením maximálnej ceny prostredníctvom cenových výmerov nezávislých orgánov. Ide najmä o ceny tepla na vykurovanie a prípravu teplej vody, studenej vody a elektrickej energie. Napríklad cena za 1GJ tepla vzrástla za posledných 13 rokov z 21,– Sk na 343,– Sk v roku 2002. (Krátené.)
Ing. Ľudmila Janošovová,
riaditeľka Bytového podniku Petržalka