a so zástupcami vlastníkov bytov v jednotlivých domoch.
V zmluve, ktorá sa týka nášho domu, nie je uvedená výška odmeny za „výkon správy“, nie je v nej uvedené, kto obsadil spoločné priestory v pivnici bez súhlasu všetkých nájomníkov a aj bez uvedenia finančnej úhrady.
Bytový podnik, teda zástupcovia vlastníkov, postavil nájomníkov pred hotovú vec aj ohľadne platenia SIPO – jednoducho nám oznámil, že od r. 2003 sa bude platiť samostatne nájomné a samostatne fond opráv, a to do VÚB. Nikto sa nás na nič nepýtal, jednoducho tak rozhodli. Že pritom treba platiť dvakrát poštovné alebo poplatok v banke, to ich nezaujímalo. Zrejme niekto potrebuje takéto peniaze. V mnohých ďalších domoch funguje starý spôsob platenia priamo bytovému podniku. Ale vystaviť potvrdenie o zaplatení mesačných poplatkov ani 15 dní po zaplatení nedokážu bez výpisu z banky. A pritom tvrdili, že to bude jednoduchšie, že to nebude trvať mesiac či dva. Bytový podnik poukazoval na to, že to bude prehľadnejšie. Takto, keď fungujú dva spôsoby platenia, to je naozaj stoprcentný prehľad. Všetko sa zrejme robí len preto, aby dokázali opodstatnenosť zamestnania pracovníkov či už na bytovom podniku alebo celkovo v štátnej správe.
Ako chcú zefektívniť prácu, znižovať náklady, keď jednoduché komplikujú, neriešia to, čo požadujeme (mne napr. v podstate ani na námietky voči nedostatkom v zmluve vôbec neodpovedali). Roky poukazujeme na nezrozumiteľné a nesprávne ročné vyúčtovania nákladov, ale s tým tiež nikto nič nerobí. Reklamácie vysokých nedoplatkov vo vyúčtovaniach nikdy neuznajú. Pritom dlhé roky sme sústavne mali niekoľkotisícové preplatky a teraz už pár rokov máme sústavne také vysoké nedoplatky, ako boli preplatky. Pritom sa stále upravujú zálohové platby. A prečo sa spotreba vody ešte prepočítava dajakým koeficientom a pod.? Načo sú vodomery? A platiť za vodu, ktorá sa spotrebuje v dome, alebo za elektrinu a pod., prečo to majú platiť všetci? Takže čo prospešné robí pre občanov bytový podnik? (Krátené.)
OĽGA ORAVCOVÁ