Koncom augusta tohto roku sa však kalamita zrejme nezopakuje. Nielen preto, lebo ako hovorí Jozef Brestovský, člen expertnej skupiny ministra zdravotníctva na boj proti komárom, „kalamita dva roky po sebe zvyčajne nechodí“, ale tiež preto, lebo tohtoročné leto je mimoriadne suché a horúce.
Komáre by sa podľa Brestovského znova premnožili, len ak by prišli prívalové dažde, a to do 10 až 15 dní po dažďoch. Nepremnožili by sa však všetky u nás žijúce druhy komárov, ktorých je 49, ale len dva – Aedes vexans a Aedes sticticus.
„Len tieto dva druhy sú kalamitné, pretože len ony sú schopné premnožiť sa na veľkej ploche vo veľmi krátkom čase. Samičky po záplavách kladú vajíčka do vlhkej vody vo veľkom množstve postupne a systematicky,“ hovorí Brestovský.
Z ich vajíčok sa môžu larvy vyliahnuť dokonca aj po viac ako 20 rokoch. Potrebujú na to, len aby ich znova zaplavila voda. Preto tam, kde sa tieto komáre vyskytujú, čo je zvyčajne v okolí veľkých riek ako Dunaj a Morava, sa ich kalamitný výskyt bude opakovať po každej záplave alebo prívalovom daždi.
Opadávajúca voda v korytách riek však na výskyt komárov vplyv mať nemôže, pretože larvy komárov sa nikdy nevyliahnu v tečúcej, len v stojatej vode.
JANA MARTINKOVÁ