Ako povedal Roman Filistein, predseda predstavenstva Bratislavskej regionálnej koľajovej spoločnosti a predseda dopravnej komisie kraja, na spustenie prevádzky podľa svojich plánov potrebujú päť motorových vozňov a štyri prívesné vozne. „Zatiaľ máme odkúpené len dva motorové vozne a jeden prívesný vozeň, pretože cena ďalšieho motorového a prívesného vozňa sa zrazu vyšplhala na päťnásobok pôvodnej ceny,“ povedal.
Železničná spoločnosť podľa jeho slov ponúkla kraju len vozidlá z roku 1959, ktoré plánovala vyradiť alebo zošrotovať, a to za cenu 300- až 350-tisíc. Teraz sa cena jedného vozňa, na ktorý dostali kalkuláciu, vyšplhala až na 1,5 milióna.
„Sme veľmi znepokojení, ako sa to celé vyvinie,“ povedal Filistein. Pre nedostatok vozidiel by totiž koľajová spoločnosť musela pristúpiť k redukciám na trati do Rohožníka. Narušilo by to najmä jej plány od 2. septembra obnoviť prevádzku na oboch tratiach a dostať ľudí z Rohožníka i zo Záhorskej Vsi do Bratislavy priamo, bez prestupovania a za nižšie ceny ako Železničná spoločnosť.
Snahu nerešpektovať pôvodne navrhnuté ceny Železničná spoločnosť podľa Filisteina zdôvodnila tým, že v ponuke neboli zarátané opravy urobené na strojoch v ostatnom čase. „Ale nepochybujem o tom, že na niektorých úrovniach v tom môže byť aj obštrukcia, lebo nie všetkým ľuďom v Železničnej spoločnosti vyhovuje, že sme vytvorili prvú alternatívu v osobnej železničnej doprave. My sme sa však pre odkúpenie jednotlivých vozňov rozhodovali aj na základe predloženej cenovej ponuky a budeme trvať na tom, aby to, čo nám bolo prisľúbené, bolo dodržané. Na rokovaní minulý týždeň sme sa dohodli, že nám budú ponúknuté iné vozne toho istého typu, ktoré sa zmestia do ceny 350-tisíc a budú pojazdné.“
Filistein dodal, že zatiaľ v plnom rozsahu dôveruje slovám top manažérov Železničnej spoločnosti Pavla Kužmu, predsedu predstavenstva, a Miroslava Dzurindu, riaditeľa divízie železničných koľajových vozidiel, a to, na čom sa dohodli, bude platiť.
Osobná železničná doprava na regionálnych tratiach v kraji bola zastavená 2. februára v rámci zastavenia prevádzky na 23 regionálnych tratiach Slovenska. Vďaka iniciatíve poslancov komisie dopravy Bratislavského samosprávneho kraja sa však podarilo zachovať aspoň dopravu na trati Zohor - Záhorská Ves. Kraj následne zriadil Bratislavskú regionálnu koľajovú spoločnosť, ktorá sa stáva prvým alternatívnym prevádzkovateľom osobnej železničnej dopravy na Slovensku. (jm)