
Pretekár vo fitnes musí mať dostatočnú svalovú hmotu, no ohybnosť musí mať takmer takú ako gymnasti. FOTO – ARCHÍV
sa pripravuje na majstrovstvá sveta, ktoré sa koncom októbra uskutočnia vo Varšave. Ešte predtým ho čaká septembrová súťaž miss a mister fitnes v Nemecku, z ktorej prví traja pretekári postupujú na prestížnu celosvetovú súťaž do New Yorku. Fitnes je šport, v ktorom sa hodnotí formovanie postavy a tanečno-gymnastická zostava ako celok.

Voľná zostava Daniela Meda na motív slávnej postavy Jamesa Bonda je plná akrobatických prvkov.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Fitnesu sa donedávna venovali iba ženy. Mužská emancipácia?
„Fitnes je skutočne jeden z mála športov, kde sa muži usilujú vyrovnať ženám a nie naopak, ako to zvyčajne býva. Dnes je však už samozrejmosťou aj mužská súťaž. Dokonca býva zaraďovaná ako vyvrcholenie večera. Je mi len ľúto, že na Slovensku zatiaľ nemám konkurenciu. Pritom v Česku je niekoľko výborných pretekárov. Súťažím zväčša v zahraničí, na domácich pódiách ma diváci môžu vidieť iba v exhibičných vystúpeniach.“
Ako dlho sa už venujete tomuto športu?
„V roku 1998 som sa dozvedel, že sa v Olomouci uskutoční aj súťaž mužov. Začal som sa špeciálne pripravovať a po dvojmesačnej príprave som napokon skončil druhý. Rozhodcovia boli spokojní s mojou postavou i pohybom, a tak som si povedal, že toto by mohla byť tá správna športová cesta.“
Znie to jednoducho. Akú ste mali z minulosti športovú prípravu?
„V trinástich rokoch som začínal s breakdancom v známej skupine Gumení chlapci u trénera Karola Zajaca. Spočiatku mi to veľmi nešlo, ale keď sa mi podarilo zvládnuť prvé akrobatické prvky, rýchlo som sa zlepšoval. Popritom som sa venoval karate a dvíhal som činky. Zistil som, že svaly mi dobre reagujú na tréning, a tak som pridal kondičnú kulturistiku. Teraz na pódiu využijem všetko. V zostave, ktorá trvá okolo dvoch minút, tanec a akrobaciu a v predvádzaní postavy základy kulturistiky.“
Trénujete sám, alebo sa vám niekto venuje?
„Zastupuje ma novovzniknutá Slovenská federácia kulturistiky a fitnes, ktorá u nás pôsobí od marca. Vo federácii je aj Zora Czoborová, ktorá mi dáva neoceniteľné rady o moderných trendoch vo fitnes, štýle zostavy, obliekaní, pózovaní či diéte. Po choreografickej stránke sa mi stále venuje spomínaný Karol Zajac. Ale zostavu si takmer celú vymyslím sám. Je to lepšie, ako keby mi ju mal zostaviť choreograf, ktorý ma dobre nepozná.“
Porovnávanie postavy majú fitnes i kulturistika spoločné. Je podobná aj príprava na súťaž?
„Dá sa to porovnávať. Trvá asi pol roka, kým sa dostanem do formy. Prvé tri mesiace naberám objem svalov, potom sa ich mesiac snažím čo najviac vyrysovať. Nasleduje dvojmesačný tréning zostavy a nacvičujú sa pózy na predvádzanie postavy. Fitnesová strava by však mala obsahovať viac sacharidov ako kulturistická. Dvojminútová zostava plná gymnastiky a tanca si vyžaduje veľa energie.“
Aký je mužský fitnesový ideál?
„Najprv sa presadzovalo veľa svalovej hmoty, teraz sa preferujú štíhlejší pretekári s dokonale vyrysovanými svalmi. Ideál sa asi ani nedá určiť. Je to ako móda, neustála zmena. Začínajúcich mladých pretekárov to však nemusí ovplyvniť. Postava sa dá podľa potreby upraviť tréningom.