
Zo zariadenia konských maštalí ostali iba tieto mramorové žľaby pred budovou SĽUK-u v Rusovciach, v ktorých sa pestujú kvety.
Na jar roku 1873 založil v Rusovciach známy nemecký šľachtic, podnikateľ a turfman Hugo Henckel von Donnersmarck chov anglických plnokrvníkov, ktorý sa o krátky čas vyznačoval produkciou skvelých dostihových koní. V maštaliach nachádzajúcich sa v areáli zámockého parku boli umiestnené plemenné žrebce a chovné kobyly so žriebätkami, ktoré sa od jari do jesene pásli na priľahlých pastvinách.
V rusovskom žrebčíne sa chovali žrebce, ktoré na dostihových dráhach po celej Európe dosiahli skvelé úspechy. Patril k nim víťaz viedenského Trial Stakes a nemeckého derby (1878) Oroszvár, víťaz rakúskej i nemeckej „modrej stuhy“ Tartar (1883), ale najmä skvelý žrebec Dictator, ktorý v roku 1893 splodil najvýznamnejšieho plemenníka hubického chovu Gombu.
Hugo Henckel von Donnersmarck vlastnil aj žrebca Princa Gilesa I., ktorý mohol o neporaziteľnosť pripraviť maďarskú kobylu Kincsem. Na dostihoch o Veľkú cenu Baden-Badenu v roku 1878 s ňou dobehol súčasne do cieľa a vybojoval tzv. mŕtve dostihy, zásluhou čoho sa neprerušila séria 54 víťazstiev fenomenálnej ryšky.
Po smrti majiteľa žrebčína v roku 1890 premiestnil jeho syn kone z Rusoviec do rakúskeho Wolfsbergu a majiteľom panstva sa stal gróf Lónyai. Ten stajne, výbehy a pastviny v roku 1905 prenajal ďalšiemu významnému nemeckému turfmanovi Alfonzovi Rotschildovi, ktorý odchoval ďalšie skvelé plnokrvníky. Jedným z najlepších bol ryšiak Sanskrit, ktorý sa narodil v roku 1913. Žrebec nezačal dostihovú kariéru veľmi úspešne, hoci už dvojročný vyhral jedny menej významné dostihy. O rok neskôr sa najskôr dva razy neumiestnil, po čom majiteľ angažoval do jeho sedla skvelého nemeckého džokeja J. Rastenbergera, s ktorým v roku 1916 vyhral Rakúske derby. Nasledovali víťazstvá na maďarskom Saint Legéri, Cena Uhorského Jockey Clubu, Cena Buccaneera, Viedenská cisárska cena a iné. Od roku 1918 začal pripárovať v žrebčíne Napajedla, kde okrem iných splodil vynikajúceho žrebca Simsona, ktorý na Morave pôsobil až do roku 1943 a stal sa otcom 231 žriebät, z ktorých Rek (1932), Simonel (1939) a Diva (1944) vyhrali Česko-slovenské derby a Simplon (1934), Přemysl (1935) a Brok (1946) Rakúske derby.
Hoci chov anglických plnokrvníkov v Rusovciach zanikol po vzniku prvej ČSR v roku 1918, na jeho založenie pred 130 rokmi si radno aj dnes zaspomínať.
JURAJ GRESSNER
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL