
Účastníci majstrovstiev Slovenska v roku 1936 v Žiline. FOTO – ARCHÍV
športovou udalosťou sa nielen pre Bratislavčanov stal prvý medzinárodný zápas v stolnom tenise výberu Slovenska.
Angličania namiesto Maďarov
Pôvodným súperom našich malo byť Maďarsko, no po jeho odrieknutí sa organizátorom z I. ČSŠK na poslednú chvíľu podarilo získať atraktívnu náhradu – Angličanov. Súper z ostrovov prišiel v silnej zostave Hayden, Jones a Ind Dass. Najmä prvý menovaný, ľavák, patril medzi ozdoby svetového stolného tenisu. Ale aj Jones už zvíťazil nad takými hráčmi, ako boli Barna či Kolář.
Reprezentáciu Slovenska predstavovali napospol hráči z bratislavských klubov – Salzer, Dukes, Hrankovič, Šimboch, Kováč, Sergovič.
V zápase Slovensko – Anglicko, ktorý sa hral 6. februára 1933, dominoval náš skúsenejší protivník a zvíťazil 6:2, keď body za náš výber získali Hrankovič a Šimboch. Hralo sa v zimnej záhrade Zemedelského múzea (dnešné Slovenské národné múzeum) za výraznej pozornosti vďačného publika.
U Salzera prognózy neplatili
Na ďalší veľkolepý table-tennisový turnaj pozývali činovníci I. ČSŠK bratislavských priaznivcov hry s najmenšou loptičkou na sklonku jesene toho istého roka. Vo svojej novootvorenej klubovni na Sinkiewiczovej ulici totiž usporiadali turnaj o Primát mesta Bratislavy. Jednoznačným favoritom bol Salzer z PTE, no prognózy neplatili.
O záverečných bojoch dobová športová tlač informovala: „S najväčším napätím bol očakávaný finálový zápas v panskej dvojhre medzi Wertheimerom z I. ČSŠK a Šimbochom z PTE. V semifinálovom zápase porazil totiž mladý Wertheimer Salzera po nádhernom boji 3:2. Šimboch vo vedomí dôležitosti zápasu začal hrať s plnou vervou a zápas rozhodol vo svoj prospech v pomere 3:0, čím získal hrdý titul najlepšieho hráča mesta Bratislavy.“ V ženskej dvojhre jednoznačne dominovala favorizovaná Paulíková z I. ČSŠK.
YMCA znova ožila
Po dočasnej stagnácii sa v polovici tridsiatych rokov stolný tenis opäť „chytil“ v YMCA Bratislava. Práve „ymkári“ sa stali organizátormi majstrovstiev Slovenska 1935. Bratislava tak po rokoch 1927 a 1932 tretíkrát organizovala národné majstrovstvá s medzinárodnou účasťou. Dvojhru vyhral Maďar Szabados, majster sveta z roku 1931 vo dvojhre a vtedy už šesťnásobný svetový šampión vo štvorhre spoločne s krajanom Barnom. V ženskej časti dominovala jednoznačne Paulíková, v tom čase hráčka PTE Bratislava.
V tom istom roku usporiadala bratislavská YMCA aj turnaj o putovnú cenu Českého slova. Na tento turnaj o dva roky neskôr do hlavného mesta Slovenska pricestoval aj úspešný československý reprezentant B. Váňa, ktorý v tej sezóne získal svoj prvý titul majstra sveta v zmiešanej štvorhre spoločne s V. Votrubcovou. V Bratislave potvrdil svoju povesť celkovými triumfami vo dvojhre i mixe.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)